Konut Kredisi

2. el konut kredisi faiz oranı yükseldi

T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan destek paketi sonucunda kamu bankalarında düşük faizli konut kredisi faizleri düşmüştü. Haziran ayında başlayan destek kredi paketi ile inşaat sektöründe uzun..

tasinmazhaber.com 2. el konut kredisi faiz oranı yükseldi

T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan destek paketi sonucunda kamu bankalarında düşük faizli konut kredisi faizleri düşmüştü. Haziran ayında başlayan destek kredi paketi ile inşaat sektöründe uzun yıllar görünmeyen konut satışı gerçekleşti.  Sıfır (1. el konut) konutlarda faiz oranları yüzde 0.64 olurken, 2. el konut kredisi faiz oranı  ise yüzde 0.74 olmuştu.

Kamu bankaları tarafından başlatılan düşük faizli konut kredisi ile Türkiye genelinde konut satışları arttı. Haziran 2020 yılında konut satışları, Haziran 2019 yılına göre yüzde 209.7 oranında arttı. 2020 yılı Haziran ayında toplam 190 bin 12 konut satışı gerçekleşti. İpotekli konut satışları ise 2019 yılı Haziran ayına göre yüzde 1286.9 artarak toplam 101 bin 504 oldu.

2. el konut kredisi faiz oranı ne oldu?

Konut satışları tüm hızıyla devam ederken 23 Temmuz 2020 tarihinde Perşembe günü kamu bankalarından yeni düzenleme haberi geldi. Konut kredisi faiz oranları arttı mı? Bu sorunun cevabını vatandaşlar merak etmeye başladı. kamu bankaları acaba faiz oranlarını arttırdı mı? Konut kredisi faiz oranlarında son durum nedir? 2. el konut kredisi faiz oranı ne oldu? Tüm bu soruların cevabı haberimizin devamında yer alıyor.

2 Haziran 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan destek paketi kapsamında yeni(birinci el) ve ikinci el konutlar için İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde en fazla 750.000 TL’ye kadar kredi kullanılabiliyordu. Diğer illerde ise en fazla 500.000 TL’ye kadar kredi kullanılabiliyordu.

23 Temmuz 2020 tarihinde Perşembe günü kamu bankaları tarafından alınan yeni karar ile 1. el konutlarda faiz oranları sabit kalırken 2. el konut kredisi faiz oranı ise yükseldi. Peki yeni duruma göre konut kredisi faiz oranı ne oldu? 1. el konutlarda kredi faiz oranı yüzde 0.64 olarak sabit kalırken 2. el konutlarda ise faiz oranı yüzde 0.79 oldu. 2. el konutlarda daha önce faiz oranı yüzde 0.74 olarak belirlenmişti.

12 ay ödemesiz konut kredisi sona erdi

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından başlatılan destek paketi kapsamında 12 ay ödemesiz dönem vardı. Yeni açıklanan karara göre ikinci el konutlarda faiz oranı yüzde 0.79 oldu. Paket içerisinde ayrıca 12 ay ödemesiz dönem  yer alıyordu. Yeni açıklanan paket ile 12 ay ödemesiz dönem kaldırılmış oldu. Ayrıca 1. el konutlarda vade oranı 180 aya kadar olurken 2. el konutlarda vade oranı ise 120 ay oldu.

Kredi üst limiti ne kadar?

3 kamu bankası tarafından başlatılan destek paketi kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir illeri için konut kredisi kullanma üst limiti 750 bin TL olarak belirlendi. Diğer iller için konut kredisi kullanma üst limiti ise 500 bin TL olarak belirlendi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL