Emlak Haberleri

20 senedir bitirilemeyen otel inşaatına el koyuldu

Ahmet Hattat tarafından Ankara’da, 1991’de 35 katlı otel ve alışveriş merkezinin yapına başlanmıştı. Fakat kredi borcu sebebiyle, krediyi veren Alman bankası tarafından icra memurlarıyla beraber el koyulmuştur. İş adamı Ahmet..

tasinmazhaber.com 20 senedir bitirilemeyen otel inşaatına el koyuldu

Ahmet Hattat tarafından Ankara’da, 1991’de 35 katlı otel ve alışveriş merkezinin yapına başlanmıştı. Fakat kredi borcu sebebiyle, krediyi veren Alman bankası tarafından icra memurlarıyla beraber el koyulmuştur. İş adamı Ahmet Hattat, 1991’de, Çankaya İlçesi’nde 35 katlı otel ve alışveriş merkezi yapımı için inşaat çalışması başlatmıştır. Hattat, o süreçte inşaat için sermayesinden 150 milyon Dolar harcamıştır. Ayrıca Alman bankasından 35 milyon Euro kredi almıştır. Kredinin 9,5 milyon dolarını harcayan Ahmet Hattat, borçlarını ödeyememesi sebebiyle bankayla mahkemelik olmuştur. Bunun sonucunda dava boyunca kaba inşaatı biten 35 katlı binada çalışmalar ise sonlandırılmıştır. Mahkeme, binanın mülkiyetinin Alman bankasına verilmesine karar vermiştir. Bunun üstüne binada icra işlemleri başlatılmıştır. İcra memurlarıyla birlikte inşaatın içine giren Hattat, basın mensuplarına açıklamada bulunmuştur.

Ahmet Hattat, ‘Satmam Otelimi’

Ahmet Hattat, haksızlığa uğradığını söyleyerek, kendi sermayesinden kullandığı 150 milyon dolar yeterli gelmediği sebebiyle krediye başvurduğunu söylemiştir. Hattat, “Alman bankasından kredi almak mecburiyetinde bulundum. Kullandığım parayla buranın yüzde 75’ini bitirmiştim. Geri kalanı tamamlamak için de 35 milyon Euro kredi çektim ve o paradan kullanmıştık. Ayrıca, o dönemde Ankara’da hiçbir şey yoktu, elle tutulur bir otel yoktu, alışveriş merkezi yoktu. Aldığım kredi 8 yıllıktı ve bu 8 yıl vadeli kredinin ilk taksitinin ödenmesine 2 yıl vardı. Bana bir yazı gönderdiler; ‘Biz senin kredini durduracağız. Bir şirket bu parayla bu işin tamamlanmayacağını söylüyor. Ya bize bu oteli satarsın ya da bugüne kadar 35 milyon Euro’dan 9,5 milyon Euro kullandın, 9,5 milyon Euro’yu ver’ dediler. ‘Satmam otelimi’ dedim. Yapıyı sonlandırdılar ve süreç bu şekilde devam etti” şeklinde konuşmuştur.

Benzer haberler için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL