Gündem

2021 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi güncellendi

Sermaye Piyasası Kurulunun 2021 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi’nin güncellenmesi ile ilgili karar 07 Eylül 2021 Salı günü Resmi Gazete ile yayımlanmıştır. Böylece 2021 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret..

tasinmazhaber.com 2021 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi güncellendi

Sermaye Piyasası Kurulunun 2021 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi’nin güncellenmesi ile ilgili karar 07 Eylül 2021 Salı günü Resmi Gazete ile yayımlanmıştır. Böylece 2021 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi yeniden belirlenmiş. 2021 yılında gayrimenkul değerleme ücret tarifesi güncellenmesi kararı Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kurul kararı olarak 02 Eylül 2021 tarihinde alınmıştır.

Sermaye Piyasası Kurulu, Değerleme Uzmanları ve Değerleme Şirketleri tarafından  merakla beklenen 2021 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi’ne ilişkin güncellemesine ilişkin kararı 07 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlamıştır. Yayımlanan karar kapsamında Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyeleri tarafından 2021 yılında verilecek olan değerleme hizmetlerinde uygulanacak olan asgari ücret tarifesi güncellenmiş oldu.

2021 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi

Böylece 1. grupta yer alan taşınmazlar için taşınmazın niteliğine göre 850 TL ile 2.150 TL arasında değişen fiyatlar ödenecektir. 2. grupta yer alan taşınmazlar için taşınmazın niteliğine göre 793 TL ile 4.427 TL arasında değişen fiyatlar ödenecek. 3. grupta yer alan taşınmazlar için taşınmazlar için 5.401 TL fiyatlar ödenecektir. 4. grupta yer alan taşınmazlar için taşınmazın niteliğine göre 777 TL ile 7.090 TL arasında değişen fiyatlar ödenecektir.

5. grupta yer alan taşınmazlar için taşınmazın niteliğine göre 1.669 TL ile 8.102 TL arasında değişen fiyatlar ödenecektir. 6. grupta yer alan toplu değerleme için taşınmazlar için 1. grupta yer alan taşınmazların tamamı için Değerleme konusu taşınmazlardan, en büyük taşınmaz için değerleme tarifesindeki tam ücret, diğerlerinden her biri için girdiği gruptaki ücretin yüzde 10 ‘u ödenir. 2. grupta yer alan 2 ile 100 arasında taşınmaz için değerleme konusu taşınmazlardan, en büyük taşınmaz için değerleme tarifesindeki tam ücret, diğerlerinden her biri için girdiği gruptaki ücretin yüzde 7,5’i ödenir. 2. grupta yer alan ve 100’den fazla taşınmaz için ise 7.243 TL ücret ödenecek.

7. grupta yer alan Gayrimenkul projesi, gayrimenkule bağlı hak ve fayda değerlemesi  için değerleme ücreti belirtilmemiş. 8. grupta yer alan “Karma yapılar (bütünleyici ve eklenti niteliğindeki makine, ekipman, liman, tersane gibi özellikli varlıklar), tek veya birden fazla parsel üzerine inşa edilmiş farklı nitelikteki yapılardan oluşan karma tesisler için değerleme ücreti belirtilmemiştir.

9. grupta yer alan daha önce değerlemesi yapılan taşınmazların yeniden değerlemesinde; İnşa halindeki gayrimenkulün tamamlanma seviyesinin tespiti amacı ile yapılan değerlemeler için güncel tarifedeki ücretin yüzde 30’u ödenecektir. Daha önce hazırlanmış bir rapora ilişkin olarak, aynı değerleme kuruluşundan rapor tarihini takiben 12 ay içerisinde talep edilecek revize raporlar için ise güncel tarifedeki ücretin yüzde 50’si ödenecektir.

2021 Yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi tablosu için tıklayınız……

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL