Emlak Haberleri

3 kamu bankasında konut kredisi faizleri düştü

Üç kamu bankası yaptığı ortak açıklama ile faiz oranlarını düşürdüğünü açıklamıştır. Kamu bankaları, kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar değişen oranlarda indirim yapmıştır. Faiz..

tasinmazhaber.com 3 kamu bankasında konut kredisi faizleri düştü

Üç kamu bankası yaptığı ortak açıklama ile faiz oranlarını düşürdüğünü açıklamıştır. Kamu bankaları, kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar değişen oranlarda indirim yapmıştır. Faiz indirim içerisinde konut kredisi faizleri de yer almaktadır. Peki konut kredisi faizleri ne kadar oldu? Yapılan indirimle konut kredisi faiz oranlarında son durum nedir? Tüm detaylar haberimizin devamında yer almaktadır.

3 kamu bankasında konut kredisi faizleri düşürüldü

Üç kamu bankası olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından yapılan ortak açıklama ile faiz oranlarının düşürüldüğü duyuruldu. Ayrıca yapılan ortak açıklamada “Bankalarımız bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da ülkemiz ekonomisinde istihdamının güçlenmesine katkı sağlamaya ve firmalarımızın yanında olmaya devam edecektir” denildi.

22 Ekim tarihi itibari ile kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yapılmıştır. Açıklamada konut kredisi faizlerine de yer verilmiştir. Konut kredilerinde 26 Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere indirim uygulanmıştır.

Yapılan faiz indirimi kapsamında bir milyon lira ve altındaki tutar için konut kredisi faiz oranı yüzde 1.29 olmuştur. Ayrıca bir milyon lira üzerindeki tutarlarda ise konut kredisi faiz oranı yüzde 1.34 olmuştur.  26 Ekim 2021 tarihi itibarı ile yeni konut kredisi faiz oranları uygulanmaya başlanacaktır.

500 bin TL’lik kredide kazanç 35 bin 880 TL

500 bin TL tutarında 120 ay vadeli konut kredisi kullanan bir kişi aylık 8 bin 513 TL ödemekteydi. Bu ödeme önceki faiz oranı olan yüzde 1.37 ile yapılan aylık ödemedir. Ayrıca toplam ödemesi gereken tutar ise 1 milyon 21 bin 560 TL oluyordu.

Yapılan yeni indirim sonucunda ise aynı şartlarda yüzde 1.29 ile kullanılan kredide aylık ödeme 8 bin 214 TL olmaktadır. Kredinin toplam ödeme tutarına bakıldığında ise 985 bin 680 TL olduğu görülmektedir. İki ödeme arasındaki fark ise 35 bin 880 TL olmaktadır. Ayrıca bu durumda vatandaş 35 bin 880 TL daha az faiz ödeyecek anlamına gelmektedir.

Konut Kredisi faiz oranları

Kredi Tutarı 0 – 1.000.000 TL 1.000.000 TL+ üstü
Faiz Oranı % 1.29 % 1.34

Ayrıca diğer emlak haberleri için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL