Emlak Haberleri

4 yaşa uzanan müstakil konutlarda illere göre fiyat artışları

4 yaşa denk gelen satılık konutların fiyat artışı yüzde 67’ye erişti. Ülke genelinde yapılan konut satışlarını bir veri altında toplayan Teknoloji Odaklı Gayrimenkul Değerleme Ve Lokasyon Analizi Platformu Endeksa.com, son..

tasinmazhaber.com 4 yaşa uzanan müstakil konutlarda illere göre fiyat artışları

4 yaşa denk gelen satılık konutların fiyat artışı yüzde 67’ye erişti. Ülke genelinde yapılan konut satışlarını bir veri altında toplayan Teknoloji Odaklı Gayrimenkul Değerleme Ve Lokasyon Analizi Platformu Endeksa.com, son 1 yıl içinde fiyatların yüzde 35 arttığını tespit etti. Bu artışın kira bedellerindeki oranı ise yüzde 17 olmuştur. Aralık sonunda toplanan veriler, Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatını 2 bin 914 TL’ye sabitlerken, ortalama konut satış fiyatı 378 bin 820 TL’ye denk geldi.

4 yaşa kadar fiyat artışı yüzde 67 oldu

Teknoloji Odaklı Gayrimenkul Değerleme ve Lokasyon Analizi Platformu Endeksa.com, pandemi sürecinde konut satış ve kira değerlerini yakından inceledi. Yapılan araştırmanın sonrasında en fazla değer artışının yeni yapım konutlar olduğu tespiti ortaya çıkarılırken; 0-4 yaş arasındaki müstakillerin değer artışı yaşadığı kanıtlandı. Çalışmaların 0-4 yaş arası müstakil konutlar üzerinde yoğunlaşmasıyla satış fiyatının son bir yıllık değişimi yüzde 67, kirada ise yüzde 40 kadar olmuştur.

Ülke genelinde yapılan araştırmalara hız kazandıran Endeksa; son bir yıl içinde konut satışlarında yaşanan artışın yüzde 35, kira bedelinde ise yüzde 17 olduğunu gösterdi. Aralık 2020 değerlendirmelerine göre rakamlar ortalama metrekare satış fiyatını 2 bin 914 TL, ortalama konut satış fiyatını 378 bin 820 TL’den açtı. Ortalama metrekarenin kiralarda 13 TL olduğu, kira bedelinin ise 1.480 TL’ye uzandığı bildirildi.

Türkiye genelindeki artış engellenemedi

Yine genel tabloya bakıldığında 4 yaşa kadar çıkan konutların satış fiyat grafiği son bir yıl içinde yüzde 38, kira bedellerinde ise yüzde 22 yükselme yaşandı. 2020’nin aralık sonunda 4 yaşa kadar elden çıkan konutlar ortalama metrekare satış fiyatını 3 bin 76 TL, ortalama kira fiyatını 15 TL, ortalama kirayı ise bin 455 TL’ye yükseltmiştir.

Müstakil arayışı sürüyor

Pandemi döneminde ilgiyi üstüne çeken müstakil konutlar, en fazla değer verilen konut tipi oldu. Özellikle 4 yaşa kadar, yeni ve sağlıklı müstakil konut arayışı sürdürüldü. Bu nedenle Türkiye genelinde yürütülen araştırmalar son bir yılda 0-4 yaş arasındaki müstakil konutların satış fiyatının yüzde 67, kiraların ise yüzde 40 arttığını ispatladı. Müstakillerde Aralık 2020 değerleri; ortalama metrekare satış fiyatında 5 bin 894 TL, ortalama satış fiyatında 1 milyon 184 bin 694 TL, ortalama metrekare kira fiyatında 22 TL, ortalama kira fiyatında ise 4 bin 312 TL şeklinde vuku buldu. İstanbul içerisinde 4 yaşa kadar uzanan müstakil konutların satış fiyatlarındaki yükselmeler ise son bir yılda yüzde 71’e çıkmıştır.

İstanbul’da fiyat artışı

Endeksa.com tarafından açıklanan veriler, 4 büyükşehri öne çıkardı. Bu doğrultuda İstanbul’da, son bir yıllık süreçte konut satış fiyatlarındaki artış yüzde 23, kira fiyatlarında yüzde 11 oldu. 0-4 yaş arasında olan konutlarda, satış fiyatları yüzde 31’e kira bedelleri ise yüzde 14’e yükselmesi konu edinildi. Aynı şekilde müstakiller üzerinde yürütülen araştırmalar, son bir yıl içinde fiyattaki artışı yüzde 71 diliminde gösterirken, kira artışı yüzde 18 seviyesinde kalmıştır. Aralık ayının sonunda şehir genelinde 4 yaşa kadar uzanan müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı 8 bin 840 TL, ortalama satış fiyatı 2 milyon 501 bin 720 TL’dir. Ortalama metrekare kirasının 24 TL olduğu müstakillerde, ortalama kira 5 bin 890 TL’ye yükseldi.

Ankara’da fiyat artışı

Ankara’da, son bir yıllık süreçte konut satış fiyatlarındaki artış yüzde 28, kira fiyatlarında yüzde 15 oldu. 0-4 yaş arasında olan konutlarda, satış fiyatları yüzde 40’a, kira bedelleri ise yüzde 37’ye yükselmesi konu edinildi. Aynı şekilde müstakiller üzerinde yürütülen araştırmalar; son bir yıl içinde fiyattaki artışı yüzde 47 diliminde gösterirken, kira artışı yüzde 63 seviyesinde kalmıştır. Aralık ayının sonunda şehir genelinde 4 yaşa kadar uzanan müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı 3 bin 563 TL, ortalama satış fiyatı 1 milyon 243 bin 487 TL’dir. Ortalama metrekare kirasının 18 TL olduğu müstakillerde, ortalama kira 6 bin 165 TL’ye yükseldi.

İzmir’de fiyat artışı

İzmir’de, son bir yıllık süreçte konut satış fiyatlarındaki artış yüzde 33, kira fiyatlarında yüzde 14 oldu. 0-4 yaş arasında olan konutlarda, satış fiyatları yüzde 40’a, kira bedelleri ise yüzde 18’e yükselmesi konu edinildi. Aynı şekilde müstakiller üzerinde yürütülen araştırmalar; son bir yıl içinde fiyattaki artışı yüzde 52 diliminde gösterirken, kira artışı yüzde 47 seviyesinde kalmıştır. Aralık ayının sonunda şehir genelinde 4 yaşa kadar uzanan müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı 7 bin 366 TL, ortalama satış fiyatı 1 milyon 417 bin 472 TL’dir. Ortalama metrekare kirasının 27 TL olduğu müstakillerde, ortalama kira 5 bin 31 TL’ye yükseldi.

Bursa’da fiyat artışı

Bursa’da, son bir yıllık süreçte konut satış fiyatlarındaki artış yüzde 26, kira fiyatlarında yüzde 13 oldu. 0-4 yaş arasında olan konutlarda, satış fiyatları yüzde 34’e, kira bedelleri ise yüzde 21’e yükselmesi konu edinildi. Aynı şekilde müstakiller üzerinde yürütülen araştırmalar; son bir yıl içinde fiyattaki artışı yüzde 65 diliminde gösterirken, kira artışı yüzde 35 seviyesinde kalmıştır. Aralık ayının sonunda şehir genelinde 4 yaşa kadar uzanan müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı 4 bin 395 TL, ortalama satış fiyatı 1 milyon 160 bin 280 TL’dir. Ortalama metrekare kirasının 14 TL olduğu müstakillerde, ortalama kira 3 bin 683 TL’ye yükseldi.

Proje haberlerine göz atmak için tıklayınız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL