İhaleler

Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü için düzenlenen ihalede tanıdık isim

Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü için beklenen ihale 18 Eylül’de gerçekleştirildi. 2016 yılında projenin yapımına başlandığı ancak maliyet yetersizliği nedeniyle inşaat sürecinin askıya alındığı biliniyordu. Süreç itibariyle değişen yalnızca inşaat..

tasinmazhaber.com Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü için düzenlenen ihalede tanıdık isim

Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü için beklenen ihale 18 Eylül’de gerçekleştirildi. 2016 yılında projenin yapımına başlandığı ancak maliyet yetersizliği nedeniyle inşaat sürecinin askıya alındığı biliniyordu. Süreç itibariyle değişen yalnızca inşaat durdurma olayı değildi; eskiden “Devlet Bahçeli Köprüsü” adı ile tanınan köprü MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin isim değişikliği talebinden sonra “15 Temmuz Şehitler Köprüsü” oldu.

Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü için son durum

Başlarda “Devlet Bahçeli Köprüsü” olarak tanınan ve daha sonra yine MHP Liderinin önerisi sonrası adını “15 Temmuz Şehitler Köprüsü” olarak alan köprü projesi için ihale yapıldı. Gerçekleştirilen ihale 21b maddesine uygun olmak şartı ile pazarlık usulünce yürütüldü. Maddenin Kamu İhale Kanunu’nun deprem, afet vb. olağanüstü durumlar için oluşturulduğu biliniyor. Normal şartlar altında “Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Bağlantı Yolları İkmal İhalesi” başlığı altında ihaleye sunulan projenin açık teklif usulünce düzenlenmesi gerekliydi. Ancak 21b maddesi gereğince şartların değiştirildiği ihale pazarlık usulüne göre yapıldı.

Projeyi teslim alan isim belli oldu

Sözcü gazetesinin yapmış olduğu habere göre, Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddesinin tanıdığı imkanlar kullanıldı. Kamuoyuna duyurusu yapılarak açık teklif usulüne uygun bir şekilde yürütülmesi beklenen ihale 18 Eylül 2020’de davetli şirketler arasında gerçekleştirildi. Oluşturulan tahmini bedelin 573 milyon 235 bin lira olduğu ihalede kazanan isim 492 milyon 659 bin 84 lira ile Atis Asfalt oldu. Sözleşme sürecinin hızla tamamlandığı bilgisine ulaşan gazete sürecin 2 Ekim tarihinde işlendiğini duyurdu. Söz konusu Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü projesinde inşaat çalışmaları ihalenin ertesi günü, 19 Eylül tarihinde başladı. 800 günde tamamlanması beklenen köprünün bitişi 13 Ocak 2023’ü bulacak.

Kazanan isimde değişiklik yok

Haberin içeriğinde dikkat çeken bir diğer ayrıntı Ekrem İmamoğlu döneminden daha öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden kazanılan ihaleler oldu. MET-GÜN İnşaat ile birlikte Atis Asfalt isminin sıklıkla kazananlar listesinde görüldüğü belirtilirken, şirketlerin en son gündeme gelişi İstanbul seçimlerinden hemen öncesine dayanıyor. Yapılan işlerden erken ödeme aldığı bildirilen ve belediye kasasının boşaltıldığı haberleri arasında gündeme gelen şirketler arasında yer aldılar.

Tüm bunlarla birlikte geçtiğimiz Temmuz ayında MET-GÜN İnşaat, İmamoğlu öncesinde aldığı asfalt işinden ödeme almak için İBB’nin bankadaki parasını haciz yolu ile hesabına aktardı. Toplamda 562 milyon liranın haczedildiği bilgisine ulaşılırken, paranın “haczedilemez” olduğu duyuruldu. Kanunlar kapsamında belediyenin proje karşılığı borçlanma yoluyla elde etmiş olduğu gelirler haczedilememekte. Ancak gerçekleştirilen bu haciz İBB’nin metro projesi için aldığı krediyi yok etti.

Projeye dair detaylar

Raylı sistemin hayata geçirileceği projede gidiş-dönüş üçer şeritli olacak. Toplamda 6 şeritli olması beklenen karayolu, çift hatlı demiryolu olacak şekilde planlandı. 24 ayağı bulunan köprü için kullanılan çelik kiriş 585 adet oldu. Nehir üzerinden geçirileceği konuşulan projenin 900 metreye uzandığı bildirilmiştir.

Projeye dair detaylara göz atmak için tıklayınız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL