Ekonomi Gündem

Altın fiyatları değer kaybını sürdürdü… Altının fiyat bilançosu

Altın fiyatları, bu haftayı da kayıpla sonlandırdı. Yeni Tip Koronavirüs salgının ilişkin vaka sayısının hızlı bir şekilde artması, ABD’deki teşvik paketine yönelik anlaşmazlıklar ve jeopolitik riskler, küresel risk iştahının düşük..

tasinmazhaber.com Altın fiyatları değer kaybını sürdürdü… Altının fiyat bilançosu

Altın fiyatları, bu haftayı da kayıpla sonlandırdı.

Yeni Tip Koronavirüs salgının ilişkin vaka sayısının hızlı bir şekilde artması, ABD’deki teşvik paketine yönelik anlaşmazlıklar ve jeopolitik riskler, küresel risk iştahının düşük olmasında etkili oldu. Risk iştahındaki zayıflık, yatırımcılara güvenli liman ihtiyacı hissettirirken bu güvenli liman, altın değil, ABD doları oldu.

Ons altın yüzde 2.27 düştü

Cuma günkü kapanışında, perşembe günkü kapanışının yüzde 0,45 altında bulunan ons altın, bir hafta içerisinde yüzde 1.57 oranında değer kaybetti. Onsun aylık kaybı yüzde 2.27 oldu. Onsun fiyatı, bir önceki haftanın sonunda da aylık bazda düşmüştü.

ABD dolarıyla işlem gören altının onsunun yıllık kazancıysa yüzde 29.22’den yüzde 27.35 oranına geriledi.

Gram altın yüzde 0.54 değer kaybetti

Haftanın beşinci günü, günlük bazdaki kazançlarının yüzde 0,43’ünü veren gram altın, haftalık bazda yüzde 0,54 değer kaybetti. Aylık yüzde 2.69 kazandıran altının gram cinsindeki fiyatının yıllık kazancı yüzde 73.92 oranından yüzde 73.42 seviyesine indi.

Çeyrek altın yüzde 2.85 değer kazandı

Çeyrek altın ise cuma günkü kapanışında, bir önceki kapanışının yüzde 0.43 altında bulundu. Haftalık bazdaki kazançlarının yüzde 0.43’ünün silindiği çeyrek altın, aylık bazda yüzde 2.85 oranında değer kazandı.

Altının çeyrek cinsindeki değerinde, yıllık bazda, yüzde 72.77 oranında artış görüldü. Geçtiğimiz haftanın sonunda bu oran, yüzde 73,54 seviyesindeydi.

Gümüş altın fiyatında yüzde 6’lık kayıp

Geçtiğimiz haftanın son gününde, serbest piyasada, bir önceki güne göre yüzde 0.47 değer kaybeden gümüş altın, 6 lira 17 kuruştan günü sonlandırdı. Altının gümüş cinsindeki fiyatı, haftalık bazda yüzde 3 değer kaybederken aylık bazda da yüzde 5.77 değer kaybetti.

Gümüşün yıllık bazdaki kazancı, yüzde 88.22 oranında.

Altın fiyatları ne kadar?

Ons altın bin 899 dolar, gram altın 484 liradan, çeyrek altın 795 liradan işlem gördü. Cumhuriyet altını, kapanışta 3.238,14 lirada yer aldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL