Emlak Haberleri Manşet

Birikimevim’in CEO’su: Depreme dayanıklı ev arayışı arttı

İnsanların depreme dayanıklı ev arayışının arttığını belirten Birikimevim Yönetim Kurulu Başkanı Osman Telli, iki odalı ve bir salonlu evlere yönelik talebin yoğun olduğuna işaret etti. “Ev sahibi olmak isteyen müşterilerimizin..

tasinmazhaber.com Birikimevim’in CEO’su: Depreme dayanıklı ev arayışı arttı

İnsanların depreme dayanıklı ev arayışının arttığını belirten Birikimevim Yönetim Kurulu Başkanı Osman Telli, iki odalı ve bir salonlu evlere yönelik talebin yoğun olduğuna işaret etti.

“Ev sahibi olmak isteyen müşterilerimizin ilk talebi konutların depreme dayanıklı inşa edilmiş ve tercihen yeni binalar olması yönünde…” ifadesini kullanan Telli, kasım ayı içerisinde satış sayısının fazla ilk üç şubelerinin İzmir Bornova ve Karabağlar ve İstanbul Bağcılar olduğunu kaydetti.

Faizsiz konut sistemi satışları artıracak

Gaziantep’te de satış oranlarının yoğun olduğunu bildiren Osman Telli, Faizsiz Konut Edindirme Sistemi Yasası’nın getireceği devlet güvencesinin satış rakamlarını daha da yukarı çekebileceğini dile getirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Konut Satış İstatistikleri’ne göre ülke genelindeki satışlar, önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 18,7 seviyesinde azalma kaydetti.

Geçtiğimiz ay içerisinde, Türkiye’de, 112 bin 483 adetlik konut satışı gerçekleştirilirken İstanbul, yine satışlardaki en büyük payı alan şehir oldu.

Depreme dayanıklı ev talebi arttı

Kasım ayı satışlarının fazla olduğu şubeleri değerlendirerek yurttaşların deprem afetine karşı dayanıklı konut arayışında olduğunu aktaran Yönetim Kurulu Başkanı, “İstanbul’u 10 bin 710 konut satışı ve %9,5 pay ile Ankara, yine depremin etkisiyle 6 bin 574 konut satışı ve %5,8 payla İzmir izledi. İnsanların huzur içinde oturabilecekleri, uyuyabilecekleri depreme dayanıklı bir eve sahip olma istekleri arttı” açıklamalarında bulundu.

İki odalı daireler tercih ediliyor

Konuya ilişkin değerlendirmelerini basın ile paylaşan Birikimevim Yönetim Kurulu Başkanı Osman Telli, şu ifadeleri kullandı:

“TUİK verilerinin açıklanmasının ardından Kasım ayı satış raporlarımızı incelediğimizde, ev sahibi olmak isteyen müşterilerimizin özellikle depreme dayanıklı, 2+1 tipli yeni yapıları tercih ettiğini gözlemledik. Ev sahibi olmak isteyen müşterilerimizin ilk talebi konutların depreme dayanıklı inşa edilmiş ve tercihen yeni binalar olması yönünde… Bu çerçeveden bakıldığında bu ay içerisinde en çok satış yaptığımız şubelerimiz İzmir Bornova ve Karabağlar ve İstanbul Bağcılar oldu. Ayrıca Gaziantep’te de satış oranlarımızın yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Yakın zamanda Faizsiz Konut Edindirme Sistemi Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle beraber devlet güvencesi altında satış rakamlarının daha da yükseleceğini ön görüyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL