Emlak Haberleri

Depreme karşı konut güvenliği nasıl anlaşılır sorusuna yanıt gecikmedi

Depreme karşı oturum sağladıkları konutun güvenli olup olmaması konusunda soru işaretlerine boğulan kişilere bilgi vermeye devam eden isim, Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran oldu. Öğrenim hayatını İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik..

tasinmazhaber.com Depreme karşı konut güvenliği nasıl anlaşılır sorusuna yanıt gecikmedi

Depreme karşı oturum sağladıkları konutun güvenli olup olmaması konusunda soru işaretlerine boğulan kişilere bilgi vermeye devam eden isim, Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran oldu. Öğrenim hayatını İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümünde tamamlayan Başaran, 5 gün önce İzmir’de gerçekleşen depremin gayrimenkul piyasasında değişime yüz tuttuğunu açıkladı. Açıklamalarına, yeni bir bilincin oluştuğuna dair görüşlerini aktaran Başaran, oluşan soru işaretlerini tek bir potada birleşti. Maddelere yayılan bilgilendirme yazısı, pek çok kesim için oldukça yarar sağlayacaktır.

Depreme karşı ilk istek konut güvenliği

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen İzmir depreminden sonra depreme karşı yeni bir bilinç oluştu. Tüketicinin piyasada ev arayışlarını güvenlik şartıyla sürdürdüklerini belirten Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran; konut güvenliğinin sıradan bir vatandaş tarafından da anlaşılması için bilgilerini aktardı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Jeofizik Mühendisliği bölümünden mezun olmanın avantajlarından yarar sağlayan Başaran, kişilerin yeni ev arayışlarında depremden sonra depreme karşı ayakta kalacak kadar güvenli bir barınma yeri istediğinden söz etti. Danışmanlara önceden konum, oda sayısı ve sosyal olanak gibi özellikleri soranlar, şimdilerde yalnızca deprem korkusunu bastırmaya çalışıyor.

Arayışlarda konum ve oda sayısı son sıralara düştü

Başaran, konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada; İzmir Depremi’nden sonra insanların yeniden Türkiye’nin gerçekliğiyle yüzleştiği konusuna değindi. Konut güvenliğinden endişe duyanların yeni bir ev arayışına girdiği şu son 5 günlük zaman diliminde, depremin etkisi 7’den 70’e her yaştan kesimi etkiliyor. Gayrimenkul danışmanlarına ve emlakçılara yapılan başvurularda konum, oda sayısı ve sosyal olanakların geri plana düşürüldüğü süreçte tüketicinin esas yönü depreme karşı güvenlik hissiyatıdır. Yeni konut projelerinde sıklıkla zemin etüd raporu, dış görünümdeki çatlaklar, daire ve binaya yapılan müdahaleler, kolon ve kirişler deprem yönetmeliğine uygundur. Bu nedenle kişilerin tercihleri yine deprem yönetmeliği kapsamında olmalıdır.

Zemin sağlamlığı, konumda önemli bir yer kaplıyor

Başaran, ilçe seçimlerinde genellikle bakılması gereken ilk yerin zeminin sağlamlığı olduğu konusundaki bilgilerini paylaştı. Yeni bir eve geçmek isteyenlerin bölge hakkında daha fazla fikir edinmesi gerekliliğine değinen Başaran, İstanbul yüksek risk faktörünün 7 ilçede toplandığından söz ediyor. Bu ilçeler; Avcılar, Fatih, Zeytinburnu, Esenler, Küçükçekmece, Tuzla ve Beylikdüzü olarak bildirildi. Şu anlık tercihlerde büyük roller üstlenmeyen ilçeler kadar binanın kendi zemini de son derece önemli bir konudur. Alıcıların mutlaka dere yatağı, sulu zemin, çevresine göre çukur yerlerde yükselen bina gerçekliğine göz atması gerekiyor.

Su yalıtımının önemi kavranmalı

Ev alacaklara uyarılarda bulunan Evrim Kırmızıtaş Başaran, alıcıların çoğunlukla bodrum katı gezmek istediğini aktarıyor. Bodrum katından başlayarak yukarı katlara kadar incelemede bulunanlar rutubet olayına göz gezdirmektedir. Eğer binada rutubet tespiti yapılmış ise, o binanın su yalıtımı yeteri kadar iyi değil anlamına geliyor. Bu da taşıyıcı sistemin paslanması, şiddetli bir deprem sırasında da yapının hasarı anlamını taşır. Binanın mutlaka toprak altında ne kadar çok katı varsa o kadar güvenli olduğuna dair son bilgiyi de veren Başaran, kişilere dikkatli olmaları konusunda özen göstermelerini söylüyor.

Evrim Kırmızıtaş Başaran haberlerine göz atmak için tıklayınız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL