Ekonomi Gündem

Döviz kurları düşmeye devam etti… TL değer kazanıyor

Lira karşısındaki döviz kurları, düşmeye devam ediyor. Ziraat Yatırım’ın bu haftanın en iyi performansını seyrettiğini belirttiği Türk lirasının kazancı sürüyor. Dolar/TL, düşüşün ardından kazançlarının bir kısmını geri vermesinin ardından kur,..

tasinmazhaber.com Döviz kurları düşmeye devam etti… TL değer kazanıyor

Lira karşısındaki döviz kurları, düşmeye devam ediyor.

Ziraat Yatırım’ın bu haftanın en iyi performansını seyrettiğini belirttiği Türk lirasının kazancı sürüyor. Dolar/TL, düşüşün ardından kazançlarının bir kısmını geri vermesinin ardından kur, gerilemeye devam etti. USDTRY paritesi, tepki alımlarının etkisiyle yükselirken Meksa Yatırım’dan Stratejist Zeynel Abidin Balcı, döviz kurlarındaki sert satışların ardından bir miktar tepki alımlarının gelmesinin olağan olduğunu kaydetti.

ABD’deki seçim sonuçların kesinleşmesi, Kovid-19 aşı adayının güvenirliğiyle ilgili basın açıklaması, Türkiye tarafındaysa BDDK’nın yabancı bankalarla swap limitlerini esnetmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’deki başkanlık seçimini kazanan Biden’ı arayarak tebrik etmesi piyasalara olumlu yansıyan gelişmeler arasında.

Ayrıca, TCMB Başkanı’nın değişmesi, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın istifa etmesi; yeni Bakan Elvan’ın açıklamaları da Türk lirasına değer kazandırdı. Lira karşısındaki döviz kurları, haftalık bazda değer kaybederken Ziraat Yatırım; bugünkü bülteninde, Türkiye’nin risk priminin 451 baz puan seviyesine kadar iyileştiğini kaydetti.

Ziraat Yatırım, bununla birlikte döviz kurlarındaki düşüş eğiliminin sürebileceğini öngördü

Döviz kurları ne kadar?

Lira karşısındaki Amerikan doları, önceki kapanışına oranla 1,29 değer kazancı yaşayarak günü, 8 lira 15 kuruştan sonlandırdı. Avro kuruysa yüzde 1,23 değer kazancıyla dünkü kapanışında 9 lira 63 kuruş seviyesinde değer buldu.

Saat 15.29’dan itibaren lira karşısındaki ABD doları, önceki kapanışının yüzde 2,64 altında işlem görüyor. Avro kuruysa yüzde 3,07 geriledi. Sterlin kurundaki günlük kayıp da yüzde 2,74 seviyesinde. Gün içerisinde

Serbest piyasada, dünkü işlem gününde, 7 lira 94 kuruş ila 8 lira 20 kuruş bandında işlem gören Amerikan doları, 7 lira 94 kuruştan satılıyor. Serbest piyasadaki günün başlangıcından şu dakikaya kadar 9 lira 35 kuruş ile 9 lira 70 kuruş arasında işlem gören euro kuru, 9 lira 33 kuruşta yer alıyor.

Gün içinde 10 lira 54 kuruş ile 10 lira 88 kuruş arasında işlem gören İngiliz sterlini kuru ise 10 lira 51 kuruştan satılıyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL