Emlak Haberleri Manşet

Empire İstanbul kaçak kat çıkarak Belediyeyi milyonlarca zarara uğrattı

Empire İstanbul projesindeki 17 katın kaçak yapıldığı, ayrıca 41 bin 67.91 metrekarelik inşaat alanının da ruhsata aykırı olduğu tespit edildi. Proje hakkında durdurma tutanağı tutulurken bina sahibine para cezası kesildi…

tasinmazhaber.com Empire İstanbul kaçak kat çıkarak Belediyeyi milyonlarca zarara uğrattı

Empire İstanbul projesindeki 17 katın kaçak yapıldığı, ayrıca 41 bin 67.91 metrekarelik inşaat alanının da ruhsata aykırı olduğu tespit edildi. Proje hakkında durdurma tutanağı tutulurken bina sahibine para cezası kesildi.

Cumhuriyet gazetesi tarafından yapılan habere göre inşaat müteahhidi YTH Gayrimenkul olan Empire İstanbul projesinde ruhsata aykırı kaçak yapılaşma tespit edildi. Projedeki 17 kat, kaçak olarak yapıldığı ortaya çıktı. Kaçak inşaat alanı da tespit edildi. Kat artışı için imar hakkı (emsal) transferi yapılmazken Belediye, milyonlarca lira zarara uğratıldı.

CHP’li Esenyurt Belediyesi tarafından yazılan tutanağa göre 5 bodrum + zemin + 14 normal kat için ruhsat verilmesine rağmen yapılan normal kat sayısı, 31 oldu. Tutanakta katların proje ve ruhsata aykırı olarak inşa edildiği belirtilirken 41 bin 67.91 metrekare büyüklüğünde kaçak inşaat alanı tespit edildiği kayıtlara geçti.

Esenyurt Belediye eski Başkanı Necmi Kadıoğlu tarafından projeye 21 kat yapılması için binaya 19 Haziran 2017 tarihinde ruhsat verildi. Esenyurt ilçe sınırlarında yer alan proje için 29 Eylül 2017’de kat sayısı izni 27’ye yükseltilirken aynı gün yapılan başvuruyla birlikte kat sayısı 37’ye çıkarıldı.

Empire İstanbul için izin belgesi düzenlenmedi

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak’ın haberine göre usulsüzlükler Belediye yönetimi CHP’ye geçince ortaya çıkarıldı. İncelemeler sonucunda binadaki kat artışı için emsal transferi yapılmadığı tespit edildi. Kaçak kat çıkılması nedeniyle Esenyurt Belediyesinin de AKP döneminde milyonlarca lira zarara uğratıldığı kaydedildi.

Öte yandan kat artırmak için yapılan ikinci ve üçüncü başvuruda projede görev alan mimar, statik, elektrik ve mekanik sorumlularının değiştiği ancak buna rağmen herhangi bir muvaffakat (izin) belgesi düzenlenmediği ortaya çıktı.

Durdurma tutanağı tutuldu

Esenyurt Belediyesi tarafından geçtiğimiz temmuz ayında yapı tatil (durdurma) tutanağı tutuldu. Binan sahibine ise 17 milyon 374 bin lira ceza kesildi. Empire İstanbul projesi, Turgut Özal Mahallesi, D-100 Karayolu üzerinde yer alıyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL