Faiz indirimi sayesinde konut piyasası canlandı

Türkiye’de yılın ilk 7 ayında en çok konut satışının yapıldığı 7. il olan Konya’da, bankaların konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekmesi sayesinde konut piyasası canlandı. Faiz indirimi, emlak piyasasına bir hareket getirdi.

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, konut kredisinde faiz indirimi ile birlikte piyasaların yoğun bir şekilde hareketlendiğini söyledi.

Sedat Altınay, gayrimenkul sektörünün bir süredir durağan olduğunu ifade etti. Sedat Altınay, konuşmasında şunları söyledi:

“Devlet, gayrimenkul sektörünün canlanması için önemli adımlar attı. Bu adımların başında da tapu harçlarının yıl sonuna kadar düşürülmesi, damga vergisinin ve KDV’nin düşürülmesi vardı. Bu çalışmalarla bir canlılığın yaşanması söz konusuydu. Ancak buna ilaveten faiz indirimi konut piyasasını canlandırdı. Çok sayıda kişi konut almak için kredi başvurusunda bulundu. Bu canlanma da birçok konut alıcısı için bir fırsat oldu. Hem yurt içi hem de yurt dışındaki vatandaşların gayrimenkule yatırım yapmalarının tam zamanı.”

Konya konut satışında önde geliyor

Sedat Altınay, Konya’nın konut satışında önde gelen illerden olduğuna dikkati çekti. Altınay “Özellikle konut alacak vatandaşlar varsa faiz indirimi ile birlikte hiç vakit kaybetmeden gayrimenkule yatırım yapmaya devam etsinler. Konya’da depreme dayanıklı, hayat standartları yüksek, güvenlikli ve kaliteli konutlar inşa ediliyor. Metrekareler de oldukça yüksek. Yani İstanbul, Ankara ya da İzmir’e nazaran bizdeki konutların metrekareleri neredeyse yüzde 50 daha fazla. Konya, yatırım yapılan iller arasında yer alıyor. Bu yüzden hem yurt dışından hem de yurt içinden konuta olan talep oldukça fazla” diye konuştu.

Sedat Altınay, yatırımcılara hiç tereddüt etmeden gayrimenkule yatırım yapmaları tavsiyesinde bulundu. Sedat Altınay, “Bu zamana kadar gayrimenkul hep kazandırdı. Bundan sonra da kazandıracak” diye konuşarak sözlerini tamamladı.

Tasinmazhaber.Com

Bir Cevap Yazın