Ekonomi Gündem

Feyzullah Yetgin: Fırsatı iyi değerlendirmeliyiz

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un paylaştığı “Kentsel Dönüşüm’de Yeni Yol Haritası”nı değerlendirdi. Beş bin adet konutu kapsayan kentsel..

tasinmazhaber.com Feyzullah Yetgin: Fırsatı iyi değerlendirmeliyiz

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un paylaştığı “Kentsel Dönüşüm’de Yeni Yol Haritası”nı değerlendirdi.

Beş bin adet konutu kapsayan kentsel dönüşüm projesinin başladığını söyleyen Murat Kurum, Beş Yıllık Eylem Planı‘nı geçtiğimiz günlerde açıkladı.

Eylem Planı‘na göre, kentsel dönüşüm uygulamaları; “Deprem riski altındaki yapıların ve alanların dönüşümü”, “Sel ve heyelan riski altındaki yapıların ve alanların dönüşümü”, “Tarihi kent merkezleri ve meydanlarının dönüşümü” ve “Sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü” olmak üzere dört ana başlıkta sürdürülecek.

“Kentsel dönüşümde yeni bir dönem”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının açıklamasını “kentsel dönüşümde yeni bir dönem” olarak değerlendiren Yetgin, kentsel dönüşüm sürecini fırsat olarak nitelendirerek ortaklaşa hareket etmek gerektiğini söyledi.

Kurum’un paylaştığı planı değerlendiren Feyzullah Yetgin, planın, hem firmaların hem vatandaşların mağduriyetinin önüne geçilmesini amaçladığını aktararak yeni eylem planının kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracağını ifade etti.

Yeni düzenlemeleri “mevcut sorunların aşılması için önemli adımlar” olarak nitelendiren Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, yeni planla beraber plan doğrultusunda inşa edilmiş yapılar hakkında, “güvenli, sağlıklı ve enerji verimli yapılara kavuşacaktır.” dedi.

“Zaman kaybetmeden el birliğiyle yürütmemiz gerekiyor”

Bakan Kurum’un açıklamış olduğu kararı olumlu olarak değerlendiren Yetgin, “Yeni eylem planıyla, hiç zaman kaybetmeden kentsel dönüşüm sürecini el birliğiyle yürütmemiz gerekiyor. Kentsel dönüşümün layık olduğu şekilde yapılması çok önemli. Bizim sürekli dile getirdiğimiz konu ‘akıllı, sürdürülebilir kentsel dönüşüm’dür.” diye konuştu.

Kentsel Dönüşüm fırsatını iyi değerlendirmeliyiz

Türkiye’deki birçok bölgenin deprem kuşağı olduğunu hatırlatan Feyzullah Yetgin, güvenli ve kaliteli yapılaşmanın hedeflenmesi gerektiğini söyleyerek “kentsel dönüşüm fırsatını iyi değerlendirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

GYODER Başkanı Yetgin’in açıklaması şöyle:

Topraklarının büyük çoğunluğu deprem kuşağında bulunan ülkemizde; güvenli, kaliteli yapılaşma anlayışıyla hareket etmeli ve kentsel dönüşüm fırsatını iyi değerlendirmeliyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından 100 bini İstanbul’da olmak üzere her yıl 300 bin konutun kentsel dönüşümünün yapılacağı, belirlenen bu eylemle hâlihazırda acil dönüştürülmesi gereken 1 milyon 500 bin konutun beş yıl içerisinde dönüştürüleceği açıklandı.

Ayrıca yeni dönemde, İller Bankası kanalıyla belediyelere 4 milyar liralık dönüşüm kredisi verileceği ve yüzde 50’ye kadar kredi finansmanında hibe desteği sağlanacağı belirtildi. Emlak Katılım Bankası ile de konut alım sürecinde, konut alıcıları ve yatırımcılara finansman sağlanacağı ve konut alımının çok daha kolaylaştırılacağı vurgulandı.

Kamunun yeni eylem planıyla, hiç zaman kaybetmeden kentsel dönüşüm sürecini el birliğiyle yürütmemiz gerekiyor. Kentsel dönüşümün layık olduğu şekilde yapılması çok önemli. Bizim sürekli dile getirdiğimiz konu ‘akıllı, sürdürülebilir kentsel dönüşüm’dür. Yeni yasal düzenlemelerle kentsel dönüşümde yeni bir dönem başladı.

Son değişikliklerle, yükleniciye teminat zorunluluğu getirilirken, kentsel dönüşüm kapsamındaki inşaatları, yeterliliği olan firmaların üstlenebileceği bir süreç başladı. Hem yüklenicilerin hem vatandaşların mağduriyetinin önüne geçilmesinin amaçlandığı yeni düzenlemeler ve eylem planı, dönüşümü hızlandıracaktır.

Yeni düzenlemelerle, mevcut sorunların aşılması için önemli adımlar atan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nı hayata geçirmesiyle toplumumuz güvenli, sağlıklı ve enerji verimli yapılara kavuşacaktır. Tüm bu olumlu çalışmalarla gayrimenkul sektörü, içinde bulunduğu süreçten güçlenerek çıkacaktır.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL