“Gayrimenkul, euro ve borsadan fazla kazandırdı”

Emlak fiyatlarının İstanbul’da son 10 yılda ortalama yüzde 174 arttığını söyleyen Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran; yatırımcısına yaklaşık yüzde 110 getiri sağlayan borsa ve yüzde 163 değerlenen Euro’nun, gayrimenkulden daha az kazandırdığını belirtti.

Diğer taraftan seçimler öncesinde piyasalardaki temkinli bekleyiş de devam etmektedir. Dövizdeki dalgalanmalar ve seçimin yüksek nabzından kaynaklanan durgunluk emlak sektöründe “fırsat dönemi” olarak nitelendiriliyor. Gayrimenkulün her zaman için kazandırdığını dile getiren Profesyonel Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran da yatırım yapmak için en doğru zamanlar olduğunu benimseyenler arasında yer alıyor.

Son 10 yılda, İstanbul genelinde emlak fiyatlarının ortalama yüzde 174 arttığını kaydeden Başaran, bu dönemde borsanın yaklaşık yüzde 110’luk ve Euro’da ise yüzde 163’lük bir değerlenme yaşadığını ve getirisinin gayrimenkulün gerisinde kaldığını söyledi. Başaran, ilçe bazında ise gayrimenkulün dolara da fark attığını belirtti.

Dolar’ın söz konusu dönemde yüzde 226 artış kaydettiğini belirten Başaran konuşmasına şöyle devam etti: “Gayrimenkulde metrekare birim fiyatları Kadıköy’de yüzde 291, Beşiktaş’ta yüzde 288, Bakırköy’de yüzde 272, Sarıyer’de yüzde 259, Zeytinburnu’nda yüzde 241 ve Küçükçekmece’de yüzde 224 yükseldi. Ortalamanın üzerinde fiyat artışı yaşanan diğer ilçeler ise yüzde 222 ile Bağcılar, yüzde 212 ile Maltepe, yüzde 204 ile Kartal ve yüzde 180 ile Ümraniye oldu.

Bu rakamlarda gösteriyor ki, İstanbul her zaman için cazibesini koruyan ve gayrimenkul konusunda yatırımcısını asla hayal kırıklığına uğratmayacak bir şehrimiz.”

Tasinmazhaber.Com

Bir Cevap Yazın