Emlak Haberleri Manşet

İkinci el konutlara taleple birlikte fiyatlar da arttı

Normalleşme sürecinden itibaren gayrimenkul ve inşaat sektöründeki talep artarken rekor satışlar, fiyatlara da yükseliş olarak yansıdı. Pandemi 0ve dövizdeki sert yükselişle  sektördeki canlanmaya rağmen çok sayıdaki yeni projenin inşaatları durduruldu…

tasinmazhaber.com İkinci el konutlara taleple birlikte fiyatlar da arttı

Normalleşme sürecinden itibaren gayrimenkul ve inşaat sektöründeki talep artarken rekor satışlar, fiyatlara da yükseliş olarak yansıdı. Pandemi 0ve dövizdeki sert yükselişle  sektördeki canlanmaya rağmen çok sayıdaki yeni projenin inşaatları durduruldu.

Bu durum, ikinci el konutlara olan talebi artırırken 2.’nci el konutların fiyatları yükseldi. İstanbul’daki ikinci el konutların fiyatı yüzde 21 artarken il genelindeki sıfır konulardaki fiyat artışı, yüzde 30 yükseldi. Ağustos ayında, İstanbul’daki konutların yüzde 71’i ikinci el olarak satıldı.

Ülke genelindeyse sıfır konutlardaki fiyat artışı yüzde 28 oranında, ikinci el konutlardaki fiyat artışı ise yüzde 25 oranında oldu. Temeltaş Proje Gelistirme Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Temeltaş ikinci eldeki fiyat artışının kaygı verici olarak nitelendirdi.

Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Temeltaş, “Sadece İstanbul’da 2. el konutların fiyatlarında yüzde 21 oranında artış yaşandı. Sıfır konutlar için ise bu oran yüzde 30. Sektörde pandemi etkisiyle üretim azaldı. Talep 2. elde ağırlık kazandı” ifadelerini kullandı.

“Fiyatlar alarm veriyor”

Sektördeki üretimi, talebi ve fiyat artışını değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanı Temeltaş “Sektörümüze kazandırılan destek paketiyle hazirandan bu yana satışlarda rekor artışlar yaşanıyor. Ancak pandeminin ve ardından dövizdeki sert yükselişin etkisiyle sektörde üretim geriledi. Dolayısıyla talepte 2. el konutlar ağırlık kazanmaya başladı. Artan talep fiyatları yükseltti. Ülke genelindeki satışlardan yüzde 17 oranında pay alan İstanbul’da, yılın ilk 8 ayında 176 bin konut satışı gerçekleşti. Temmuzda sıfır konut fiyatları yüzde 30, ikinci el konut fiyatları yüzde 21 arttı. Türkiye geneline baktığımızda ise sıfır konutlarda yüzde 28, ikinci el konutlarda yüzde 25 artışla karşılaşıyoruz. İstatistiklere göre fiyatlar alarm veriyor.” sözlerini kaydetti.

“330 milyon liralık satış gerçekleştirdik”

Temeltaş Proje Gelistirme Yönetim Kurulu Başkanı, haziran ayında ekonomideki gerilemeyi önlemek için yaşama geçirilen destek paketinin satışların tarihi  rekorlar kırdırdığını dile getirerek satışların artışı, stokları hızla erittiğini belirtti. Ahmet Temeltaş, normalleşme sürecine geçilmesinin ardından 330 milyon liralık satış yaptıklarını kaydetti.

Temeltaş’ın açıklaması şöyle:

“Destek paketi sayesinde sektörümüz satışta tarihi rekorlar kırmayı başardı. Artışa geçen satışlar, stokları da hızla eritiyor. Pandemi döneminden sonra Temeltaş proje olarak toplam 330 milyon TL’lik satış gerçekleştirdik. Buna karşın, çoğu yeni konut projesinin inşaat çalışmaları, pendeminin etkisiyle durduruldu. Sıfır konuttaki üretim düşüklüğü 2. el konuta talebi artırdı. Sadece İstanbul için konuşmak gerekirse, şehrimizde ağustos ayında satışlarının yüzde 71’i ikinci el konutta gerçekleşti. Sıfır konut satışları, yıllık bazda yüzde 16 azalırken, ikinci el konut satışları yüzde 28 arttı. Satışlarda, 2019 ortalamasına göre sıfır konutlarda yüzde 5, ikinci el konutlarda ise yüzde 83 artış yaşandı. Üretimin durması 2. el pazarına talebi artırdı, ama artan fiyatlar kaygı verici düzeye.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL