“İnşaat sektöründe seçim sonrası zam kaçınılmaz”

Google Haberlere Abone Ol

İnşaat sektöründe yavaşlama devam ediyor. Konut almayı düşünenler ise faizde kalmayı yada beklemeyi tercih etmeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre inşaat sektöründe hem iç piyasada hem de yeni konut projelerine başlamak için Yapı Ruhsatı başvurularında bir azalma olduğu görülüyor.

İnşaat sektörünün içinde bulunduğu durumu ve konut almak isteyenlerin nasıl bir yol izleyeceği hakkında İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım açıklamalarda bulundu.

Hürriyet’in yaptığı habere göre inşaat sektörünün bu durumu ile ilgili İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, “Konut fiyatlarının daha da düşeceğini bekleyenler, konut almayarak faizde kalmayı düşenlerin olduğunu söyledi. Ancak konut almayıp beklemede kalanların çok pişman olacağını belirtti. Durbakayım,  “Konut almayanlar pişman olacak, çünkü fiyatların daha fazla düşeceği bir nokta kalmadı. Seçim sonrasında piyasada bir  hareketlenme olacak, sonra da zam kaçınılmaz” dedi.

Durbakayım; “İnşaat piyasada bir durgunluk mevcut ve bu 250 alt sektörü de etkiliyor. Bu durum bize muhasebe yapma imkanı tanıdı. İnşaat sektörü bu durumdan ders çıkardı ve yeniden yapılanma yaşıyoruz. Yapım sürecinden finans sistemine kadar yeni bir dönem başladı. Her kriz kendi fırsatlarını doğurur, bu dönemde bizim için fırsat olabilir.” dedi.

Risk paylaşım modeli önerildi

Bu durgunluk döneminde inşaat firmaları lüks konut projelerinden ve büyük metrekareli lüks konut projelerinden vazgeçmiş durumda. Ayrıca konut projelerindeki yüksek aidatların daha aza indirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu şartlar göz önüne alındığında firmalar yeni bir yapım modeline geçmek için çalışmalar başlatıldı. Şu an itibarı ile tüm riskin müteahhitlerde olduğunu belirten Durbakayım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Emlak Katılım Bankası’na risk paylaşım modeli önerdiklerini dile getirdi.

Bu modele göre arsa sahibi ve firma geçici ortak bir şirket kuracak ve hisseler bankalara rehin edilecek. Bir kamu kurumu da yapılan işleri denetleyecek. Bu modelde vatandaş da inşaat biter mi diye düşünmeyecek.

Durbakayım, “Tüm riskin müteahhitte olduğu sistem yerine kâr ve zarar ortaklığı yapılmalı. Special Purpose Vehicle (SPV) denilen modele Emlak Katılım Bankası sahip çıktı” dedi.

Başka sektörlerde faaliyet gösteren firmaların inşaat sektörüne girmesi sektörün sorun yaşamasında önemli bir rol oynadığını belirten Durbakayım, Diğer sektörlerde hizmet veren firmaların inşaat yapmaya başladığını ve bunun piyasada dengeleri bozduğunu belirtti.

İnşaat bitirme süreler uzatılmalı

İnşaat süreci başladıktan sonra imar planının değiştiğini, imar planının inşaat başladıktan sonra değişmemesinin gerektiğini söyleyen Durbakayım, “Kumar oynamıyoruz ki, sermaye ve birikim koyarak yatırım yapıyoruz.” dedi. İnşaat süreleri için de düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Durbakayım, inşaat bitirme sürecinin 36 ay olması bazı inşaat projelerinde mümkün olmadığını belirtti.

Tasinmazhaber.Com

Bir Cevap Yazın