Kanal İstanbul’a 7 bin konut projesi

Google Haberlere Abone Ol

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul’un ilk yerleşim projesinin 3. Havalimanı çalışanları için yapılacağını söyledi. Kurum, ilk etapta 7 bin civarında konut projeleri olduğunu belirtti.

Kanal İstanbul’un ilk yerleşenleri, 3. Havalimanı çalışanları olacak. Kanal İstanbul’daki konut projesinin ihalesi şubatta düzenlenecek. Bakan Kurum, Kanal İstanbul çevresine 500 bin civarında nüfus geleceğini söyledi. Kurum, projelerin estetik projeler olması için çalışacaklarını sile getirdi. Kurum, “Şehir meydanlarının olduğu, meydanların etrafında camiler, yeşil alanlar, sosyal alanların yerleştiği örnek bir proje olsun istiyoruz. Hatta bunun belki bir kısım örneğini de THY ile Emlak Konut’un bir alanı var orada beraber 3 milyon 600 bin metrekare. İnşallah ilk yerleşimi de orada 3. Havalimanında çalışanlara yaklaşık ilk etapta 7 bin civarında konut projemiz var. Şubatta ihalesini gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Bakan Kurum, Kanal İstanbul projesiyle ilgili de bilgi verdi. Kurum, “Kanal İstanbul’un 1/100.000 ölçekli planları hazır. Bunları yayımlamadık ama hazır. Ulaştırma Bakanlığımız da ihale sürecini yürütüyor. İhaleye esas olmak üzere onlar bize belli noktalar verdiler. Buraların alt ölçekli planlan da bitiyor. Yani 5000’lik, 1000’lik planlan da çalışılıyor” diye konuştu.

Tasinmazhaber.Com

Bir Cevap Yazın