Emlak Haberleri

Kira zam oranları ekim ayı için yüzde 11,47 olarak açıklandı

Kira zam oranları Türkiye İstatistik Kurumu’nun Eylül ayı enflasyon rakamlarını duyurmasının ardından, Ekim ayı için belli oldu. Eylül ayında 12 aylık ortalama TÜFE artışının yüzde 11,47 olarak açıklandığı verilerde, resmi..

tasinmazhaber.com Kira zam oranları ekim ayı için yüzde 11,47 olarak açıklandı

Kira zam oranları Türkiye İstatistik Kurumu’nun Eylül ayı enflasyon rakamlarını duyurmasının ardından, Ekim ayı için belli oldu. Eylül ayında 12 aylık ortalama TÜFE artışının yüzde 11,47 olarak açıklandığı verilerde, resmi artış TÜFE ortalamasına göre yeniden ele alındı.

Kira zam oranları ekim ayını belirliyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini kamuoyunun bilgisine sundu. Eylül 2020’nin kira artış oranı 12 aylık ortalamaya bağlı olarak yüzde 11,47 olarak öne çıktı. Ev sahipleri bugünden itibaren zam oranını yüzde 11,47’nin üzerinden yapabilecek. Tavan rakamın geçilemeyeceği bilgisi aktarılırken, ekim ayında kira artışı hesaplamasının yapılması önerilir.

Artış hesaplamasını nasıl yapabilirim?

Ekim ayında kira sözleşmesini yenilemek zorunda olan kiracıların 12 aylık ortalamaya göre yüzde 11,47 artış yapılacağını bilmesi gerekiyor. Hesaplama örneklerine göre mevcut kiranın 1000 TL olduğunu düşünelim. Kiracı zam oranını yüzde 11,47’nin üzerinden hesaplamalıdır.

Mevcut kira: 1.000 TL

Zam oranı: Yüzde 11,47 (12 aylık ortalama TÜFE oranı)

Zam bedeli: 114,7 TL

Zamlı kira bedeli: 1.114,7 TL

Hesaplama örneklerine göre mevcut kiranın 1.500 TL olduğunu düşünelim. Kiracı zam oranını yüzde 11,47’nin üzerinden hesaplamalıdır.

Mevcut kira: 1.500 TL

Zam oranı: Yüzde 11,47 (12 aylık ortalama TÜFE oranı)

Zam bedeli: 172,05 TL

Zamlı kira bedeli: 1,672,05 TL

Zam oranının hesaplanması

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından zam oranında süreç yürütülmektedir. Bu kapsamda düzenlenen 2019-2021 yıllarına ait Orta Vadeli Ekonomi Programı geçtiğimiz 2018 yılında açıklandı. Ekonomi Programı çerçevesinde kira zamlarının TÜFE (tüketici fiyat endeksi) bazında hesaplanacağı bildirildi. Önceleri fiyat endeksi oranına göre açıklanan bu oranlar, artık TÜFE üzerinden yürütülüyor.

TÜFE oranının kullanılması bakımından son karar Yargıtay ile belirlendi. Kira zam oranları TÜFE verilerinin ortalama 12 aylık dönemini kapsadığı açıklanırken, ev sahiplerinin de belirtilen duruma göre artış yapması istenmiştir.

Kirayı resmi kanallar aracılığıyla ödeyin

Elden verilen kiralar ispatlanamadığı için ilerde kiracının hukuki süreçle boğuşmasına neden olmaktadır. Maliye Bakanlığı kira ödemelerindeki vergi kayıplarını denetleme altına alırken; durumun engel teşkil etmemesi amacıyla 01.01.2008’den itibaren iş yeri ve konut kiralarının elden ödenmemesi gerektiğini açıkladı. Kaçakçılık adına atılan önemli kararda kiracıların ödemeleri banka veya PTT üzerinden ödeme yapması gerekmektedir.

Kaynak: haber3.com

Benzer haberlere göz atmak için tıklayınız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL