Emlak Haberleri

Kirayı düşürmek zorunda kaldılar: Ev sahiplerine iyi oldu bu

Eskişehir’deki gayrimenkul sahipleri, evini kiralayacak kimse bulamıyor. Emlak Danışmanı Melih Karabıçak ise bu durumun yüksek fiyattan evini kiralayanlara iyi olduğunu dile getirdi. Uzaktan eğitim modeline geçilmesiyle öğrenciler kiralık evini boşalttı…

tasinmazhaber.com Kirayı düşürmek zorunda kaldılar: Ev sahiplerine iyi oldu bu

Eskişehir’deki gayrimenkul sahipleri, evini kiralayacak kimse bulamıyor. Emlak Danışmanı Melih Karabıçak ise bu durumun yüksek fiyattan evini kiralayanlara iyi olduğunu dile getirdi. Uzaktan eğitim modeline geçilmesiyle öğrenciler kiralık evini boşalttı. Eskişehir’deki yaklaşık bin 200 lira olan kiralık daireler, 800 lira civarına düştü.

Ev sahiplerinin öğrencileri insan olarak nitelendirmediğini ve onlara sadece ticari gözle baktığını belirten Emlak Danışmanı Melih Karabıçak “Yüksek kira isteyen ev sahiplerine iyi oldu bu. Bazıları öğrencinin kıymetini daha iyi anlayacak.” ifadelerini kullandı.

Karabıçak, kalmadıkları ev için öğrencilerden para istemenin etik olmadığını söyledi. Ayrıca, uzaktan eğitim modeline geçilmesiyle birlikte ikinci el eşya piyasası da durgun. Öğrenciler, eşyalarını çok ucuza satmak zorunda kalıyor. Eşyalar, zararına alınıp satılıyor.

Anlaşmazlıklar yaşanıyor

DHA’nın haberine göre üniversiteye yakın bölgelerdeki evlerin kiralık fiyatı artarken Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, öğrencilerle ev sahipleri arasında anlaşmazlıkların da yaşandığını kaydetti.

Oda Başkanı Çelik “Üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi nedeniyle şehrimiz bir sessizlik içerisine girdi. Eskişehir’de 3 üniversitemiz var. Açıköğretim için gelenlerle birlikte 160 bin civarında da okuyan öğrencimiz var. Aileleri ile birlikte 200 bin kişi ediyor. Şu anda öğrencilerin gelmemesi ile birlikte şehirde bir sessizlik hakim oldu. Evlerimiz boş kaldı. Ev sahipleri ve öğrenciler arasında da bazı anlaşmazlıklar yaşanıyor. Bunlarla ilgili şikayetler alıyoruz. Ailelerin dar bütçeleriyle çocuklarını okuttuklarını biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilere güvenerek yatırım yapmışlar

Evlerin boş olması nedeniyle öğrencilerin kira vermek istemediğini dile getiren Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı, kaosun yaşandığını belirtti. Gazi Çelik “Bundan dolayı boş evlere kira vermek istemiyorlar. Böyle bir sıkıntı yaşıyoruz. Kış geliyor ve bu evlerin yakıtları, aidatları ödenmeye devam ediyor. Vatandaşlar, Biz öğrencilere güvenerek yatırım yaptık, kredi çektik diyorlar. Kiralarda bir düşme görüyoruz. Evlerin, yurtların boş olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı bir kaos yaşanıyor.” diye konuştu.

Kirayı yarıya düşürdüler

Öğrencilere evini kiraya verenlerden bazılarının öğrencilere destek olmak için kira ücretini yarıya düşürdüğünü, bazılarının ise bir süreliğine kira almadığını dile getiren Çelik, “Eskişehir’de kiraya verilebilecek ev sayısı bir hayli fazla ama şu anda kiralık evlere talep yok. Eskiden bizi başka şehirlerden arayıp, kiralık ev bulmamız için ricacı olurlardı.” bilgilerini aktardı.

Para talep etmek etik değil

Geçen yılların aynı döneminde kiralık ev bulmanın çok zor olduğunu ve ilana çıkarılan bir dairenin kısa sürede satıldığını dile getiren Emlak Danışmanı Melih Karabıçak, kiralık dairelere arzın ve talebin olmadığını kaydetti.

Emlak Danışmanı Karabıçak, öğrencilerin kalmadıkları ev için para istemenin etik olmadığını bildirdi. Melih Karabıçak‘ın konuyla ilgili değerlendirmeleri şöyle:

“Geçen yıla kıyasla normalde bu aylarda boş daire bulmak söz konusu bile değildi. Kiralık bir daire daha akşam olmadan kiraya veriliyordu. Şu anda ise elimizde 10- 15 kiralık daire duruyor. Arz, talep yok. İlgi ve talep olmayınca ev sahipleri her sene artırdıkları kiraları düşürmek zorunda kaldılar. 1000- 1200 liralık evlere boş kalmaması için 800- 900 liraya kiracı aranıyor. Öğrencinin olmayışı hem bizim sektörümüzü hem de diğer sektörleri aşırı derecede etkiledi. Bu aslında bir yandan da iyi oldu. Çoğu ev sahipleri, öğrencileri burada okumaya gelen insan olarak değil de ticari gözle bakıyorlardı. Yüksek kira isteyen ev sahiplerine de iyi oldu bu. Öğrencinin kıymetini bazı ev sahipleri daha iyi anlayacak. Pandemi nedeniyle bu çocuklar buraya gelemiyor. Gelme amaçları burada okumak. Kapalı olan okula gelmeyecekleri için bu paraları talep etmek de etik değil. Çoğu ev sahibinin de bunu anlaması lazım.”

“Alış var satış yok”

Öte yandan öğrenci şehri Eskişehir’deki ikinci el piyasası da durgun. Evlerini boşaltan öğrencilerden alınan eşyalar satılamıyor. İkinci el eşya satıcısı Fatih Dursun, öğrencilerin evindeki eşyaları çok ucuz fiyata sattığını dile getirdi. Dursun, aldıkları eşyaların da satılamadığını kaydetti.

Yerli esnaf Fatih Dursun, “Maalesef dünyada ve ülkemizde böyle bir salgın oldu. Okullar açılamıyor. Öğrenciler bu konuda mağdur. Biz eşyalarını satış yapamadığımız için alamıyoruz. Bu yüzden öğrenciler de çok düşük fiyata satmak zorunda kalıyorlar. Başka çareleri yok. Ev sahipleri de biraz sıkıştırıyor. Bir an önce evi devretmek zorundalar. Çünkü kira işliyor. Öğrenciler zor durumda. Geçen yıllarda yoğunluktan 3- 4 ekiple çalışıyorduk ama bu sene alış var, satış yok.” ifadelerini kullandı.

“Alan da zararda satan da zararda”

Diğer bir esnaf Yasin Çetin de öğrencilerin eşyasına ilişkin alım ve satım işlemlerinin zararına gerçekleştirildiğini kaydetti. İkinci el eşya satıcısı Çetin, alım ve satımda öğrencilere yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Yasin Çetin  “Okulların açılmayacağı duyurulduktan sonra öğrenciler evlerini boşaltıp gidiyorlar. İleride nasıl olur bilemiyoruz. Şu anda işler durgun. Öğrenci eşyalarını alan da zararda, satan da zararda. Hiç kimseye faydası yok. Şu anda herkes evini boşaltıp gidiyor. Biz o eşyaları ucuza bile alsak satamadıktan sonra bir faydası yok. Bazen, evine dönecek parası yoktur, ihtiyacı vardır diye elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL