Emlak Haberleri

Konut fiyatları rekor seviyede yükseldi

2021 yılı Eylül ayında geçen senenin aynı ayına oranla konut fiyatları yüzde 35.51 oranında arttı. Bu durumda Eylül ayında en yüksek yıllık artış yaşanmıştır. Aynı zamanda ülke genelinde metrekare fiyatı..

tasinmazhaber.com Konut fiyatları rekor seviyede yükseldi

2021 yılı Eylül ayında geçen senenin aynı ayına oranla konut fiyatları yüzde 35.51 oranında arttı. Bu durumda Eylül ayında en yüksek yıllık artış yaşanmıştır. Aynı zamanda ülke genelinde metrekare fiyatı ilk defa 5 bin lirayı geçti.

Eylül’de konut fiyatları ciddi ivme kaydetti

Fiyatlar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayınladığı endekse göre fiyatlar Eylül ayında geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 35.51 arttı. Aylık bazda bakıldığında bu oranın yüzde 3.17 oldu.

Sıfır konutlarda yıllık artış oranı yüzde 43.5 düzeyine çıkarken, eski konutlarda ise yüzde 33.9 oranında bir atış görülmüştür. TCMB’nin açıkladığı verilere göre Eylül ayında Türkiye’de ortalama metrekare fiyatı 5 bin 11 lira oldu. Böylece Eylül ayında ülke genelinde metrekare birim fiyatı ilk defa 5 bin liranın üzerine çıktı.

Açıklanan veriler incelendiğinde Eylül ayında konut fiyatlarının enflasyondan arındırılmış artış oranı ise yüzde 13,3 olmuştur.

İzmir’de konut fiyatları yükselmeye devam ediyor

Eylül ayı verilerinde 3 büyük ilin konut sektörüne bakıldığı zaman İstanbul’da konut fiyatlarının yıllık yüzde 32.6 oranında artış oldu. İlde yeni konutlarda fiyat artışı yüzde 39,1 oldu. Ayrıca yeni olmayan konutlarda ise yüzde 32 artış oldu.

Ankara’da yeni konutlar içinse yüzde 46.5 yükseliş olurken ayrıca yıllık artış da yüzde 30.9’u bulmuştur.

İzmir verileri incelendiğinde konut fiyatlarının yükselmeye devam ettiği görülmektedir. Buna göre İzmir’de konut fiyatları Eylül ayında yüzde 34.8 oranında arttı. Yeni konutların fiyatı %39,3 artarken, yeni olmayan konut fiyatlarındaki artış ise yüzde 32.8 oldu. Aynı zamanda İzmir’de metrekare birim fiyatı ise 6 bin 76 lira olarak belirtilmiştir.

Diğer emlak haberleri için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error:

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL