Ekonomi Emlak Haberleri

Konut satışları aylık ve yıllık bazda düştü… Konut Satış İstatistikleri yayımlandı

TÜİK tarafından yayımlanan Konut Satış İstatistikleri‘ne göre konut satışları, hem yıllık hem de aylık bazda düşüş gösterdi. Ülke genelindeki konut satışları, Eylül 2020 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre..

tasinmazhaber.com Konut satışları aylık ve yıllık bazda düştü… Konut Satış İstatistikleri yayımlandı

TÜİK tarafından yayımlanan Konut Satış İstatistikleri‘ne göre konut satışları, hem yıllık hem de aylık bazda düşüş gösterdi. Ülke genelindeki konut satışları, Eylül 2020 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.9 oranında azaldı.

Ağustos ayında 170 bin 408 adet konut satılırken bu ayki satış sayısı, 136 bin 744 oldu. Geçtiğimiz yılın aynı ayında da 146 bin 903 adet konutun satıldığı, belirtildi.

Sıfır ve ikinci ellerde azalış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan ve Eylül 2020 dönemine ait verileri içeren Konut Satış İstatistikleri’ne göre hem sıfır konut satışlarında hem de ikinci el konut satışlarında azalma görüldü. Ağustos ayında 52 bin 123 adet konut, birinci elden satılırken geçtiğimiz ay, bu sayı, 41 bin 376 adet olarak kayda geçti. Yılın sekizinci ayında, 118 bin 285 adet konut, ikinci el olarak satıldı.

Eylül ayındaysa bu rakam, 95 bin 368 adet oldu.

Bir yılda yüzde 20’lik azalma

Satılan birinci el konutların sayısı, geçen yılın eylül ayına göre yüzde 19,5 oranında azaldı. İkinci el konutlardaki bu azalış, yüzde 0,1 oranında.

Yabancılara yönelik konut satışında artış

Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşlarına satılan konut sayısı, azalırken yabancıların aldığı konut sayısında artış görüldü. Yabancıya yapılan konut satışlarında, haziran ayından beri belirgin artış görülürken ağustos ayında, 3 bin 893 adet konut; eylül ayındaysa 5 bin 269 adet konut, yabancılara gitti.

T.C. vatandaşı olmayanlara yönelik konut satış sayısı, geçen yılın aynı ayına göre pandemiye rağmen yüzde 26.1 oranında arttı.

Son 6 ayda azalma görüldü

Yabancılara yönelik konut satış sayısı, ocak ayı ile eylül ayı arasında, 2019 yılının aynı ayına göre azalma görüldü. Ocak ayından bu yana dünya, Yeni Tip Koronavirüs salgınıyla uğraşırken yılın ilk dokuz ayında, yabancılara yapılan konut satış oranı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 oranında azaldı.

Taşınmaz Haber

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL