Konutta KDV indirimi başladı

Hükümet konutta hem alıcıyı hem de satıcıyı rahatlatacak bir uygulamayı hayata geçirdi. 2017 yılında yapılan KDV ve tapu harcı indirimi bu yıl yine uygulanmak üzere başlatıldı.

Başlatılan KDV ve tapu harcı indirimi 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek. Bilindiği gibi KDV oranı yüzde 18, tapu harcı ise yüzde 4 idi. Yapılan yeni uygulama ile KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşerken tapu harcı oranı ise yüzde 4’ten yüzde 3’e indirildi.

Bu indirimlerden faydalanabilmek için konut projesinin 31 Ekim 2018 tarihine kadar satış ve teslimlerinin yapılmış olması gerekmektedir.

Bakanlar Kurulu’ndan çıkıp, Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre, 6 ay süreyle, 31 Ekim 2018 tarihine kadar, konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanacak. Yüzde 18 KDV oranının uygulandığı konut gruplarının başında ise, “net alanı 150 metrekare ve üzerinde olanlar” gelmektedir. Yine bu süre içerisinde yüzde 4 olan tapu harcı ise yüzde 3 olacak.

Örneğin Açıklanan bu kararlarla, 400 bin TL değerindeki bir daireye 72 bin TL olan KDV ödenmesi gerekirken yeni uygulama ile bu tutar 32 bin TL’ye düşecek. KDV indirimi sadece konutları kapsamaktadır.

Tasinmazhaber.Com

Bir Cevap Yazın