Ekonomi Gündem

Merkez Bankası faiz kararını açıklandı

Merkez Bankası faiz oranları açıkladı. Politika faizi yüzde 17’ye çıkarıldı. Yüzde 15 olan faizi 2 puan daha arttırdı. Böylece Türk Lirası daha güçlendirilmiş oldu. Merkez Bankası faizi 2 puan artırması..

tasinmazhaber.com Merkez Bankası faiz kararını açıklandı

Merkez Bankası faiz oranları açıkladı. Politika faizi yüzde 17’ye çıkarıldı. Yüzde 15 olan faizi 2 puan daha arttırdı. Böylece Türk Lirası daha güçlendirilmiş oldu.

Merkez Bankası faizi 2 puan artırması sonucu dolar ve Euro’da düşüşler olduğu da gözlendi. dolar 7.57 civarında, Euro’nun da 9.2425 civarında olduğu görüldü.

Faiz Oranlarına İlişkin Basın Duyurusu’da;

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseltilmesine karar vermiştir.

Küresel ekonomiye dair veriler üçüncü çeyrekte başlayan kısmi toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. Ancak, aşıya dair olumlu gelişmelere karşın, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam etmektedir.

Milli gelir verileri ve son çeyreğe ilişkin göstergeler iktisadi faaliyette güçlü bir seyre işaret etmektedir. Ancak, artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik oluşturmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talep cari işlemler açığını artırmaktadır.

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, 2021 yılsonu tahmin hedefini göz önünde bulundurarak, güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.” denildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL