Müteahhitler dava açmadan ek süre isteyebilecek

Google Haberlere Abone Ol

Müteahhitler aldığı işi bitiremediği takdirde söz konusu sözleşmeyi erteleyebilecek ya da feshedebilecek.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından ticari faaliyetlerinin zarar görmemesi için önlemler alınıyor. Cumhurbaşkanlığının Resmî Gazete’de yayımladığı Kamu İhale Kanunu‘na ilişkin genelgede müteahhitleri ilgilendirecek kararlar alındı.

İHA’nın haberine göre müteahhitler, ihalesini aldıkları işlerin sözleşmeye uygun olarak tamamlanamamasına ilişkin söz konusu yönetime mücbir sebep savunması yapabilecek.

Sözleşmeler feshedilebilecek

Buna göre müteahhitler haklı görüldüğü takdirde herhangi bir dava açımına gerek kalmadan sözleşmede değişiklik talebini iletebilecek ya da sözleşmeyi iptal edebilecek. Sözleşme Hukuku Uzmanı Doçent Doktor Umut Yeniocak‘ın aktardığı örneğe göre; müteahhitler inşaatın tamamlanabilmesi için ek süre alabilecek veya inşaat sözleşmesini feshedebilecek.

Genelge’de yer alan şartlar neler?

Genelge’de yer alan bilgilere göre müteahhitler yani yüklenicilerin başvurusunun olumlu olarak sonuçlanması üç şartın bir arada bulunmasına bağlı durumda. Bu şartlardan ilki, zor durumda düşen yüklenicinin bunda bir kusurunun olmaması gerekiyor. Zor durumun Kovid-19 salgınından kaynaklanması gerekiyor.

İkinci şart, koronavirüs nedeniyle meydana gelen olağanüstü durumun müteahhittin sözleşmeyle karara bağlanan borcunun yerine getirilmesini engelleyecek nitelikte olması gerekiyor. Üçüncü şart ise yüklenicinin bu zor koşulu kaldıracak gücünün bulunmaması gerekiyor.

Özel sözleşmeleri de ilgilendiriyor

Avukat Yeniocak, müteahhitlere tanınan bu hakkın yalnızca kamu ihalelerini ilgilendirmediğini, özel inşaat sözleşmelerini de yakından ilgilendirdiğini kaydetti. Doktor Umut Yeniocak “Örneğin; kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitle anlaşma yapan konut sahiplerinin, inşaatı zamanında teslim alma ihtimalleri oldukça düşük hâle gelmiştir diyebiliriz. Birçok inşaat projesinde müteahhitler bu Genelge’ye dayanarak ek süre ya da fesih hakkını gündeme getirecek. İnşaatın geç teslim edilmesi halinde cezai şart uygulanacağı sözleşmede yazılı olsa bile, konut sahipleri bu haklarını ileri süremeyecek.” bilgilerini paylaştı.

 

Tasinmazhaber.Com

Bir Cevap Yazın