Kategoriler
Ekonomi Emlak Haberleri

Nilüfer kirada, Mudanya satışta birinci sırada oldu

Kiralık daire ve satılık konut açısından Bursa’nın en pahalı ilçeleri belli oldu.

Bursa genelinde metrekare başına en pahalı satılık konutlar Mudanya’da yer alırken kiralık daire fiyatlarının en yüksek olduğu ilçe Nilüfer olarak kayda geçti. Satılık konut fiyatlarında Nilüfer Mudanya’yı; kiralık konut fiyatlarında ise Mudanya Nilüfer’i takip ediyor. İznik ise son bir yılda en fazla değer kazanan ilçe İznik oldu.

Yaklaşık metrekare başı 2 bin 358 lira değer biçilen konutların bulunduğu Mudanya, Bursa’nın denize kıyısı olan iki ilçesinden biri durumda.

Endeksa.com’daki eylül ayına ilişkin verilere göre Bursa genelindeki konut değeri ortalama 280 bin 260 lira değerlerinde, kiralar ortalama bin 195 lira değerlerinde, amortisman süresi ise 19 yıl olarak kayda geçti. Metrekare başına ortalama 2 bin 358 lira değerlerindeki konutlarıyla konut pahalılığı açısından Mudanya, Bursa genelinde birinci sırada yer alıyor.

Bursa’nın en pahalı konutlarının yer aldığı Mudanya’yı Nilüfer; ardından Osmangazi ilçeleri izledi. Nilüfer’de metrekare başına satılık konut fiyatı ortalama 2 bin 300 lira, Osmangazi’de ise metrekare başına satılık konut fiyatı ortalama bin 966 lira olarak gözlemlendi.

Kirada en pahalı ve en ucuz ilçe

Bursa genelindeki en ucuz konut fiyatları ise Mustafakemalpaşa ilçesinde bulunuyor. Mustafakemalpaşa’da metrekare başı fiyat ortalama bin 305 lira fiyatlarıyla satışa sunuluyor.

Kira değerlerinde ise Nilüfer’i Mudanya; Mudanya’yı ise Osmangazi ve Yıldırım ilçeleri takip ediyor.

Kiralık daire fiyatlarının en yüksek olduğu ilçe 2019 yılının eylül ayında Nilüfer olarak kaydedildi. Nilüfer’de metrekare başına kira değeri ortalama 11 lira olarak yazılırken Nilüfer’i takip edilen Mudanya’da ise metrekare başına ortalama kira değeri 10 lira olarak kayıtlara geçti.

Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde ise metrekare başı ortalama kira değeri 9 lira olarak hesaplandı.

Satılık konut fiyatlarında azalma görüldü

Bursa genelindeki konut fiyatlarında son bir yıl içerisinde yüzde 2,15 oranında azalma görülürken son dört yıl içerisindeki konut fiyatlarında ise yüzde 60,50 oranında artış gözlemlendi. Yüzde 10,82 oranıyla İznik, son bir yılda en fazla değer kazanan ilçe olarak kayda geçti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir