Gündem Koronavirüs Sağlık

Pozitif bulgu sayısı 4 bini aşarken vefatlar da 100’ü geçti

Tedbirler artırılırken Türkiye’deki koronavirüs tablosu ağırlaşıyor. Sokağa çıkma yasağı yeniden gündeme gelirken mevcut hasta sayısındaki artış, iki gün öncesinin iki katından daha fazla durumda. Pozitif olgu sayısı gibi vefat sayısı..

tasinmazhaber.com Pozitif bulgu sayısı 4 bini aşarken vefatlar da 100’ü geçti

Tedbirler artırılırken Türkiye’deki koronavirüs tablosu ağırlaşıyor. Sokağa çıkma yasağı yeniden gündeme gelirken mevcut hasta sayısındaki artış, iki gün öncesinin iki katından daha fazla durumda.

Pozitif olgu sayısı gibi vefat sayısı da nisan ayındaki seviyelere ulaştı. Dünkü tabloya göre 103 kişi daha Yeni Tip Koronavirüs hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi. Bugün yayımlanan raporlar da 116 kişinin vefat ettiğini yazdı.

İki gün önce 3 bin 316, dün 3 bin 819, bugün ise 158 bin 811 teste karşılık 4 bin 215 kişiye daha Kovid-19 tanısı konulduğu kaydedildi.

Kovid-19’u taşıyan kişi sayısı 50 bini aştı

Tabloya yeni hastalar eklenirken salgına yakalananlar arasındaki 85 kişinin daha durumu, ağırlaştı. İki gün önceki artış, 171 kişiyken dünkü artış 47 kişi olarak kayda geçti. Virüse yakalananlar arasındaki durumu ağır kişi sayısı, 3 bin 742.

Mevcut bulaş sayısında, bir günde bin 507 kişilik artış kaydedildi. Dünkü artış, bin 28 kişiydi. İki gün önceyse 510 kişilik artış gözlemlendi.

Bakan Koca’dan maske takma uyarısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maskenin kullanımının virüsü engelleme oranını büyük oranda azalttığına “BİR TEK MASKENİN hasta sayılarını ne kadar azalttığı hesaplanabilseydi, maske takmayan kalmazdı. Maskeyle hem kendimizi hem karşımızdakini koruyoruz.” sözleriyle işaret etti.

Bakan Koca, sosyal medya üzerinden “Bugün tespit edilen 4.215 hasta var. Ağır hasta sayısındaki artış devam ediyor. Virüsün yayılımı bizi zorunlu tedbirler almaya mecbur bırakıyor. Hastalığın yayılımını durdurmak için birlikte hareket etmeliyiz. Tedbirlere birlikte uyarak mücadele güç verin.” açıklamalarında bulundu.

Zatürre oranı aynı

Kovid-19‘un tespit edildiği hastalarda görülen zatürre oranı, 16 Kasım’dan beri yüzde 3,8 seviyesinde. En son 6 Eylül’de yükselen bu oran, 15 Kasım’da yüzde 4,2 seviyesindeydi. Toplam 16 milyon 623 bin 489 teste karşılık 425 bin 628 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu.

Virüse yakalanan 11 bin 820 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. İyileşenlerin sayısı 361 bin 655 kişi oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL