Emlak Haberleri Gündem

Salgın etkisi ile taşınmalar azaldı

İstanbul Avrupa Yakası’nda taşınma hareketli geçen yıl yeni tip koronavirüs salgını etkisi ile 29,7 oranında taşınmalar azaldı. Elektrik abonelerinin Çatalca ve Silivri gibi bölgelerde, ilçelerdeki elektrik tüketiminde artış görülmüş vaziyettedir. Geçen..

tasinmazhaber.com Salgın etkisi ile taşınmalar azaldı

İstanbul Avrupa Yakası’nda taşınma hareketli geçen yıl yeni tip koronavirüs salgını etkisi ile 29,7 oranında taşınmalar azaldı. Elektrik abonelerinin Çatalca ve Silivri gibi bölgelerde, ilçelerdeki elektrik tüketiminde artış görülmüş vaziyettedir. Geçen yılın doluluk oranlarında en yüksek ilçe yüzde 97,04 ile Sultangazi olmuştur. Bunu yüzde 96,93 ile Başakşehir, yüzde 96,71 ile de Sarıyer takip etmiş vaziyettedir.

Taşınmalarda salgın etkisi ile düşüş

Açıklanan rapora göre 2019 İstanbul Avrupa Yakası’nda 753 bin 323 lira toplam taşıma hareketleridir. 2020 yılında yüzde 29,7 oranında gerileme ile 529 bin 464 seviyesine kalmıştır. En büyük düşüşünde ikinci el gayrimenkul gözlendiği söz konusu dönemlerde taşınma sayısında değişiklikler öeydana gelmiştir. İkinci el gayrimenkul yüzde 33,5’lik azalışla 401 bin 682 lira düşmüş vaziyettedir. Bu rakam 2019 yılında 641 bin 369 lira olarak da açıklanmış vaziyettedir. Ayrıca aynı dönemdeki bir yere gayrimenkulün yüzde 14,1 gerileme yaşandığı görülmüştür. Böylece 2019 yılında 148 bin 954 lira ile olan bu gayrimenkulün geçiş sayısı değişmiştir. 2020 yılında 127 bin 782 lira seviyesinde kalmış vaziyettedir.  Ayrıca 2019’da her gün ortalama 2063 aboneye yer değiştirirken geçen yılda günde yaklaşık 1450 abone taşınmıştır.

Taşınmalar azaldı, sayfiye yerlerinde doluluk oranı arttı

Salgın sürecinde taşınma hareketi ve elektrik tüketiminin ise yerini gösteren rapora göre açıklamalar sürmektedir. Salgınla mücadele kapsamında evde kalmanın teşvik edilmesi ve kısıtlamaların etkisi ile mesken abonelerinin elektrik tüketimi de artmış vaziyettedir. Aynı zamanda Esenyurt 2020’de 78 bin 517 taşınma hareketi yeni ve ikinci el daire menkule ilk sırada yerini almış vaziyettedir. En az taşınma hareketi ise 3 bin 983 kişi ile Çatalca olarak gözükmüştür. Doluluk oranlarının artışlarına bakılacak olursa Silivri’de 2019’da yüzde 92,6 oranında bir doluluk oranı söz konusudur. Çatalca ve Silivri de bulunan bu yazdıklarının etkisiyle de ilçedeki doluluk oranlarındaki artış dikkat çekmiş vaziyettedir. Ayrıca bu oranlardaki değişimler de abonelerin elektrik tüketim rakamlarına da yansımış vaziyettedir.

Bu şekilde emlak ile ilgili salgının etkilerini görmek mümkündür. Ayrıca taşımaların gerilemesi emlak da görülmemiş oranlar aradığımızda neden olmuştur. Bu şekilde güncel olarak takip edilen taşımaların salgın etkisi ile nasıl şekilleneceğini ileride göreceğiz.

Daha fazla güncel haber için tıklayınız…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL