Ekonomi

TCMB’nin faiz kararı beklentilerin üzerinde geldi

TCMB’nin faiz kararı beklentilerin üzerinde geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Para Politikası Kurulu tarafından repo ihale faiz oranı, yüzde 15 seviyesinden yüzde 17 seviyesine yükseltildi. Ziraat Yatırım tarafından sabah saatlerinde..

tasinmazhaber.com TCMB’nin faiz kararı beklentilerin üzerinde geldi

TCMB’nin faiz kararı beklentilerin üzerinde geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Para Politikası Kurulu tarafından repo ihale faiz oranı, yüzde 15 seviyesinden yüzde 17 seviyesine yükseltildi. Ziraat Yatırım tarafından sabah saatlerinde yayımlanmış olan FX Bülteni’ne göre piyasaların beklentisiyse yüzde 16,5 seviyesindeydi.

Enflasyonun kalıcı olarak gerilemesi, döviz rezervlerinin artırılması gibi konuları içeren karar metninin ardından Türk lirası varlıkları değer kazandı. Dolar/TL, dünkü kapanışının yüzde 0,79 altında seyrederken saat 13.30’da 7,65 seviyesinde olan USDTRY paritesi, 7,55 seviyesine düştü.

TCMB’nin faiz kararı TL’ye yaradı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından yayımlanan karar metninin ardından Türk lirası karşısındaki döviz kurları geriledi. TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın yanı sıra toplantıda Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener ve Abdullah Yavaş bulundu.

Karar metninde parasal sıkılaştırmaya yönelik vurgu yapılmasının yanı sıra “Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir. TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

TCMB’nin karar metni

TCMB’nin faiz kararı açıklandı. Karar metninde, parasal sıkılaştırmanın orta vadede güçlü bir şekilde uygulanacağına işaret edildi. Kararda, küresel ekonomide, yılın üçüncü çeyreğinde başlayan kısmi toparlanmanın sürdüğü kaydedildi.

TCMB’nin karar metni şöyle:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseltilmesine karar vermiştir.

Küresel ekonomiye dair veriler üçüncü çeyrekte başlayan kısmi toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. Ancak, aşıya dair olumlu gelişmelere karşın, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam etmektedir.

Milli gelir verileri ve son çeyreğe ilişkin göstergeler iktisadi faaliyette güçlü bir seyre işaret etmektedir. Ancak, artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik oluşturmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talep cari işlemler açığını artırmaktadır.

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, 2021 yılsonu tahmin hedefini göz önünde bulundurarak, güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL