TMSF’den Dumankaya mağdurlarına iyi haber

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 2016 yılında yönetimine el koyduğu Dumankaya İnşaat şirketinden daire satın aldığı halde anahtarları teslim edilmeyen vatandaşlara ikinci müjdeyi verdi.

Dumankaya İnşaat’ın İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarında inşa etmeye başladığı ve daha sonra yarım bırakılan dört adet projesi ile ilgili sorunları çözmek için çalışma yapan TMSF, atadığı kayyım yoluyla mağdurlara yazılı bilgilendirme yaptı.

Yapılan açıklamada, TMSF’nin 23 Eylül 2016 tarihinde, Dumankaya Şirketler Grubuna kayyım olarak atandığı, atanma sonrası yapılan incelemelerde Şirketlerin taşeron, arsa sahipleri, personel, tapu sahipleri, yarım kalan inşaat projeleri gibi birçok borcunun bulunduğu görülmüştür. Yeterli maddi kaynağın olmaması nedeniyle Dumankaya Mozaik projesi teslim edilmesi planlanan dönemde teslimat gerçekleştirilememiş ancak yaşanan sıkıntılara rağmen Şirket bugün itibariyle mevcut imkânları ile projenin yer aldığı 1933 Parselde yüzde 68,1931 Parselde yüzde 42 ilerleme seviyelerine getirilebilmiştir.

Dumankaya projelerinin tamamlanması için 21 Haziran 2018 tarihinde EURABAU şirketi ile çerçeve sözleşme imzalandığı belirtilen açıklamada, “Yapılan detaylı çalışmalar sonucunda, 24 Ekim 2018 tarihi itibariyle öncelikle Dumankaya Mozaik projesi özelinde EURABAU Şirketi ile inşaat işlerinin yüklenilmesini içeren detay sözleşme imzalanmıştır. Yüklenici EURABAU şirketine şantiye teslimi yapılmış ve teslimi takiben EURABAU Şirketi projenin kendi adına inşaat ruhsatını çıkarmıştır. Sözleşme gereği bugün itibariyle projenin 1933 Parseli 5 ay, 1931 Parseli ise 11 ay içerisinde tamamlanıp, teslim edilmesi planlanmaktadır. Bu nedenlerle; 1933 parsel müşterilerinin bakiye ödemelerinde; daire bedelinin yüzde 75’lik kısmını 4 taksitte, kalan yüzde 25’lik kısmı ise bu taksitleri takip eden ayda tamamlaması gerekmektedir. 1931 parsel müşterilerinin bakiye ödemelerinde; daire bedelinin yüzde 75’lik kısmını 9 taksitte, kalan yüzde 25’lik kısmı ise bu taksitleri takip eden ayda tamamlaması gerekmektedir” denildi.

Dumankaya Mozaik projesinin inşaatı sürecinde yaşanan gecikmeler nedeniyle geçmişte senet erteleme talepleri kabul edildiği hatırlatılarak, “Bundan sonraki süreçte ödemelerin aksamadan tahsil edilmesi, inşaata zamanında teslim edilebilmesi açısından ehemmiyet arz etmektedir” denildi.

Firmanın İstanbul, Bahçeşehir’deki Modern Vadi projesinin devamı niteliğindeki Dumankaya Hi-Fit ve Dumankaya Flex Ofis projelerinden rezidans ve ticari ünitelerden satın alan 450 mağdur için de açıklamanın ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Dumankaya Hi-Fit ve Dumankaya Flex Ofis projesinin de temellerini atan Dumankaya İnşaat toplam 620 adet daireden 450 adedinin satışını tamamlamış ve ilk teslimler için 30 Kasım 2016 tarihini bildirmişti. Geçen süre içerisinde projelerle ilgili herhangi bir çalışma olmaması yönündeki şikayetlerin artması üzerine TMSF yönetiminin atadığı kayyım, düzenlediği toplantılarla mağdurlara izahatta bulunmuş, Haziran ayında imzalanan iyi niyet protokolü sonrasında sürecin hızlanacağı yönünde söz vermişti. Bahçeşehir projelerinden satın alımı yapan vatandaşlar şimdi bu sözlerin bir an önce yerine getirilmesini istiyor. İnşaatın kaldığı yerden devam etmesinin tarihi netleştikten sonra kalan 150 civarındaki bağımsız bölümlerinde satışa çıkarılması bekleniyor. (Yeni Akit)

Tasinmazhaber.Com

Bir Cevap Yazın