Toki Haberleri

Toki başvurusu nasıl yapılır, başvuru şartları nelerdir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından beklenen açıklama geldi. TOKİ, (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için 7 ilde toplu konut yapımına başlayacağını..

tasinmazhaber.com Toki başvurusu nasıl yapılır, başvuru şartları nelerdir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından beklenen açıklama geldi. TOKİ, (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için 7 ilde toplu konut yapımına başlayacağını duyurdu. Peki TOKİ başvurusu nasıl yapılır, TOKİ’ye başvurabilmek için gerekli şartlar neler? Sizler için hazırladığımız haberimizde Toki başvurusu nasıl yapılır adım adım anlattık…

Kendi internet sitesinden 7 ilde daha toplu konut yapımına başlayacağını duyuran TOKİ, ev sahibi olmak isteyen vatandaşları heyecanlandırdı.

Toki hangi 7 ilde projeye başlıyor?

TOKİ tarafından 2021 yılı ile birlikte hayata geçireceğini duyurduğu yeni projelerinin yapılacağı iller; Çorum, Denizli, Karabük, Niğde, Rize, Van ve Zonguldak şehirleri oldu.

Toki başvurusu nasıl yapılır?

TOKİ başvurusu yapabilmek için öncelikle gelir düzeyinin 5 bin TL’nin altında olması gerekmektedir. Ayrıca TOKİ’nin kendi web sitesi üzerinden yayınlanan “TOKİ Başvuru Şartları” detaylı olarak incelenmelidir. TOKİ başvurusu nasıl yapılır, neler gerekli kısaca bahsetmek gerekirse;

  • TC vatandaşı olmak,
  • TOKİ konut başvurusu yapılacak il ve ilçe sınırlarında bir yıldır ikamet etmek ve yine o ilde nüfusa kayıtlı olmak,
  • Daha önce TOKİ’den konut almamış olmak ve TOKİ’den kredi kullanmamış olmak,
  • Konut başvurusu yapacak kişinin kendisi adına, varsa eşi adına ve varsa çocukları adına herhangi bir taşınmaz kaydının olmaması,
  • Hane halkının gelirinin 5.000 TL’yi geçmemesi,
  • Başvuruda bulunacak kişinin 25 yaşından küçük olmaması
  • Hane halkı gelirinin en fazla 5.500 TL olması ( Bu şart, İstanbul için 6.000 TL’dir)

Toki Başvurusu hangi bankalara yapılır?

TOKİ başvurusu yapmak için öncelikle TOKİ’nin web sitesi üzerinden ilgili dokümanları doldurup, ardından Ziraat Bankası ya da Halk Bankası’na ödeme yapılması gerekmektedir.

TOKİ kura çekilişi nasıl yapılır?

TOKİ kura çekilişleri noter huzurunda ve kamera kaydıyla yapılmaktadır. Ayrıca çekiliş, TOKİ’nin Youtube kanalından ve Instagram hesabından canlı olarak paylaşılmaktadır. TOKİ çekilişindeki detaylardan bahsetmek gerekirse;

  • TOKİ, toplam konut sayısının yüzde 10 kadarını; şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine ayırarak, bu gruba çekilişte öncelik vermektedir.
  • Ayrıca konut sayısının %5’i kadar adet ise, “En Az yüzde 40 Engelli Vatandaşlara” ayrılmaktadır. (Bu kategoride konut sahibi olamayan en az yüzde 40 engelli vatandaşlar, ardından genel kuraya dahil edilmektedir.)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL