Ekonomi

Turizm sektörü bu yıl beklenen doluluk oranını veremedi

Turizm sektörü bu yıl pandemi nedeniyle batık bir halde. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aktarılan istatistiksel bilgiler, koronavirüs salgının etki gösterdiği sektörlerden en büyüğünün turizm olduğunu bir kez daha hatırlattı…

tasinmazhaber.com Turizm sektörü bu yıl beklenen doluluk oranını veremedi

Turizm sektörü bu yıl pandemi nedeniyle batık bir halde. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aktarılan istatistiksel bilgiler, koronavirüs salgının etki gösterdiği sektörlerden en büyüğünün turizm olduğunu bir kez daha hatırlattı. Haziran ayında ‘yeni normal’ günlerin başlamasının ardından uluslararası seyahat kısıtlamalarına son veren Türkiye yeni kararlar doğrultusunda kredi destek paketlerini öne sürdü. Ancak yaz sezonunda beklenen rakamlar gelmeyince üçte bir doluluk oranı ile yüzde 76’ya varan kayıplar sektördeki birçok otellerin kilit vurmasına neden oldu.

Turizm sektörü yüzde 76 kayıp yaşadı

Uluslararası seyahat yasaklarının kaldırıldığı yaz sezonunda görülen hareketlilik ve basına yansıyan “Rus turist” haberleri sektör bazlı heyecanı kuvvetlendirmişti. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapmış olduğu araştırmaların sonucunda gerçek veriler ortaya çıktı. Geçtiğimiz haziran ayında başlayan turizm hareketliliği eylül ayına girişle birlikte sezonun yalnızca üçte birini doldurabildi. Yüzde 76’ya varan kayıpların olduğu bilgisinin öne çıkmasıyla birlikte birçok otelin sektöre geri dönmemek üzere kapısına kilit vurduğu görülüyor.

Ağustos ayı itibariyle sektörde doluluk yaşadığı bilinen otellerin geçen yıla oranla yüzde 55.9 azaldığı ve toplam oranın yüzde 34.7 olduğu tespit edildi. Başta İstanbul olmak üzere otellerin birçoğu sezonu hiç açmadan geçirmiştir. 2019 yılının ilk 8 aylık sürecinde 27 milyon, 2019’un aynı döneminde ise 31 milyon turistin karşılandığı biliniyor. Ancak bu yıl itibariyle Ocak-Ağustos dönemini kapsayan süreçler yalnızca 7.2 milyon turistin ziyaretine şahit oldu. Sezona giriş yapmayı başaran otellerin eylül ayının gelmesinin ardından yeniden kapandığı, sektörün ise 2021’de nasıl yenilenebileceği sorularının dile getirildiği bir dönemdeyiz.

Yoğunluk Alman turistlerde

İstatistiksel bilgilere göre, Türkiye’nin ağustos ayında karşıladığı toplam 1.8 milyon yabancı turist var. İlk 8 aylık süreçte bu rakamın 7.2’ye çıktığı sonucuna ulaşıldı. Gurbetçi vatandaşların yoğunlukta olduğu dönem boyunca 2020’nin pandemi etkisi yüzde 69’luk düşüşü beraberinde getirdi. 2.1 milyona ulaşan gurbetçi sayısı, ilk 8 aylık dönemde yüzde 73.9 kayba uğrayarak 9.2 milyon sınırında kaldı.

Ocak-Ağustos dönemleri boyunca Alman turistlerin sayısında 789 bine ulaşılan rakamlarda, piyasadaki Rus sayısı 772 bin oldu. Bulgaristan’ın üçüncülüğe oturduğu listede sayı 532 binde sınırlı kalmıştır.

Otelciler 20 Euro kazandı

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından yapılan açıklamada doluluk oranlarının üçte birde sınırlı kaldığı bilgisi öne çıktı. Otellerin neredeyse yarısının açılış yapamadığı günlerde, açık olan otellerden alınan veriler, Türkiye’nin Ağustos 2020’sini yansıtıyor. Otel doluluk oranlarında ağustos ayı geçen yıla kıyasla yüzde 55.9 kayıp yaşadı. Toplamda yüzde 34.7 doluluğa erişilen verilerde, Ocak-Ağustos 2020’nin kayıplarına da yer verilmiştir.

İlk 8 aylık süreç boyunca doluluk oranındaki kayıp yüzde 57.4’e yükselirken, ortalama günlük oda bedelinin 10.6 oranlı düşüş yaşadığı gözlemlendi. Satış bedeli üzerinden değişen rakamlar 70.2 Euro, oda başı ise 20 Euro oldu. Yapılan tespit raporunda yüzde 61.9 düşüşün öne çıktığı oda başı elde edilen gelir, Türkiye’nin birçok bölgesinde aynı şekilde devam etmiştir.

Sektöre dair diğer haberlere göz atmak için tıklayınız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL