Gündem

Yeni sigara paketlerinde “hapis cezası” uyarısı

Sigara paketleri yarından itibaren düz ve standart olacak. Sigaranın marka logosu paketin üstünde yer almayacak. Öte yandan uyarıcı mesaj ve görseller de değişecek. Uyarıcı mesaj ve görsellerin bulunduğu alan, paketin..

tasinmazhaber.com Yeni sigara paketlerinde “hapis cezası” uyarısı

Sigara paketleri yarından itibaren düz ve standart olacak. Sigaranın marka logosu paketin üstünde yer almayacak. Öte yandan uyarıcı mesaj ve görseller de değişecek. Uyarıcı mesaj ve görsellerin bulunduğu alan, paketin ön ve arka yüzeylerinin yüzde 85’ini, yan yüzeylerinin ise yarısını kaplayacak. Yeni yılın beşinci gününden itibaren eski paketlerin satışı yasaklanacak. Yeni paket tipinde caydırıcı yeni görseller bulunacak. Marka ismi ise standart bir yazı tipiyle ön yüzünün altında yer alacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı  “Tütün mamullerinde düz ve standart paket” uygulamasını yarından itibaren gerçekleştirileceğini duyurdu. Mevcut olan paketlerin üretimi yarından itibaren durdurulacak. Bu paket tiplerinin satışı ise 5 Ocak 2020 tarihinden itibaren yasaklanacak. Görselli uyarı alanı yüzde 65 oranından yüzde 85 oranına çıkarılırken artık paketin arka yüzünde de görsel yer alacak. Yeni paket tiplerinin üzerinde marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazı tipi, rengi ve konumu tek tip olarak yer alacak.

“ALO 171 Sigara Bırakma Hattı” yazısının yer alacağı ambalajlarda tütün mamulü çeşidini belirleyen ayırt edici ibare paketlerin ön yüzünde bulunacak. 

Paketlerde “hapis cezası” uyarısı

Mevcut paketlerin üzerinde bulunan “18 yaşını doldurmayanlara satılamaz” uyarısı, yerini “18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir” uyarısına bırakacak. Yeni paket tiplerine 14 yeni görselli uyarı daha eklenecek. Görseller ise zararı eskisine göre daha fazla anlatacak. 

Yeni paket tiplerinde şu uyarılara yer veriliyor:

  • Sigara içmek öldürür-hemen bırakın
  • Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70’ten fazla madde içerir
  • Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır.
  • Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur.
  • Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır.
  • Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşite neden olmaktadır.
  • Sigara en büyük inme nedenidir.
  • Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur.
  • Sigara içmek ayakta kangrene neden olur.
  • Sigara içenler genç yaşta ölür.

Sigara paketleri nasıl olacak?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL